Czy małżeństwo w Szwajcarii będzie dla wszystkich – referendum o prawach osób homoseksualnych

Małżeństwo dla wszystkich – TAK czy NIE? 26 września 2021 roku Szwajcarzy odpowiedzą na to pytanie w referendum. To punkt kulminacyjny długiej walki o równe praw osób homoseksualnych w Szwajcarii. Jeśli Szwajcarzy zagłosują na „TAK”, a sondaże na to właśnie wskazują, pary tej samej płci będą mogły zawrzeć małżeństwo tak samo jak pary heteroseksualne.

Obecnie – związki partnerskie

Szwajcaria jest jednym z czterech państw zachodniej Europy, w które pary homoseksualne nie mogą zawrzeć małżeństwa. Zamiast tego, w Szwajcarii istnieje instytucja zarejestrowanego związku partnerskiego, który jednak nie daje tych samych praw co małżeństwo. Są trzy praktyczne różnice – w związku partnerskim możliwa jest tylko adopcja dzieci partnera, lesbijki nie mają dostępu do banków spermy i naturalizacja partnera pochodzącego z zagranicy odbywa się normalnym, a nie przyspieszonym trybem. Co ciekawe, niektóre kościoły protestanckie w Szwajcarii są bardziej liberalne i udzielają błogosławieństwa parom homoseksualnym, co znaczy, że małżeństwo „kościelne” osób jednej płci jest możliwe.

Legenda:
niebieski – małżeństwa osób tej samej płci legalne
zielony – związki partnerskie
żółty – brak możliwość zawarcia zarejestrowanego związku w jakiejkolwiek formie
Źródło: WEF

Zmiana prawa i bach! wyzwanie, czyli referendum

Rada Federalna i Parlament pracowały nad zmianą prawa polegającą na otwarciu instytucji małżeństwa również dla par homoseksualnych. Jednak w Szwajcarii każda nowa ustawa może być poddana pod referendum – wystarczy zebrać 50 tysięcy podpisów. Być może dlatego zmiany w Szwajcarii dzieją się w ślimaczym tempie. Z drugiej strony jednak nie da się wprowadzić nowego prawa pod osłoną nocy – każde rozwiązanie może zostać poddane pod test ostateczny – głosowanie wszystkich obywateli.

Dlaczego nie mam taty, żeby się z nim bawić? Nie mam mamy!
NIE dla małżeństwa dla wszystkich.

Tak się stało też w tym przypadku. Powstały trzy komitety referendalne utworzone przez środowiska związane z konserwatywną partią SVP/UDC i innymi partiami prawicowymi światopoglądowo, które zdołały zebrać wystarczającą liczbę podpisów przeciwników projektu.

Oddajmy głos przeciwnikom małżeństwa dla wszystkich

Co ciekawe, środowiska konserwatywne w Szwajcarii już dawno przestały atakować homoseksualistów jako takich, zdając sobie sprawę z tego, że jest to z góry przegrana batalia. Społeczeństwo szwajcarskie przyzwyczaiło się już do tego, że osoby LGBT+ są wśród nich i nikogo to nie wzrusza ani nie oburza. Przynajmniej publicznie. Argumenty komitetów referendalnych, jakkolwiek emocjonalne, dotyczą innych spraw.

Trzeba chronić małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny – jedyny związek, z którego może powstać naturalnie nowe życie – mówią przeciwnicy projektu – a w dodatku małżeństwo dla wszystkich i przyznanie lesbijkom prawa do korzystania z banków spermy nie jest zgodne z konstytucją. Jak twierdzą komitety referendalne – medycznie wspomagana prokreacja należy się wyłącznie w przypadku niepłodności lub ryzyka przekazania choroby. Kolejnym argumentem jest – jak mówią – dobro dzieci. I to ten motyw jako najbardziej emocjonalny przeważa podczas debat, na plakatach i w kampanii promocyjnej. Dziecko potrzebuje modelu mężczyzny według przeciwników projektu, a zmiany prawa będą oficjalnym usankcjonowaniem nieobecności ojca.

Co na to Rada Federalna i Parlament?

Pary homoseksualne powinny mieć takie same prawa jak pary heteroseksualne – jak twierdzą władze Szwajcarii. W Szwajcarii już teraz są rodziny tworzone przez partnerów tej samej płci, którzy wychowują razem dzieci. Jak mówią badania przeprowadzone na tych rodzinach, ani płeć rodziców ani konfiguracja związku nie mają szkodliwego wpływu na rozwój i dobrostan dzieci, dlatego nie ma przesłanek, żeby twierdzić, że wychowywanym przez związki homoseksualne dzieje się im krzywda. Dodatkowo szwajcarska konstytucja mówi, że wszyscy mają prawo znać swoich przodków. Obecnie pary lesbijek najczęściej korzystają z zagranicznych banków spermy, które nie zawsze zapewniają takie informacje. Rada Federalna i Parlament uznają również, że nie jest potrzebna zmiana konstytucji do zmiany prawa dotyczącej małżeństwa dla wszystkich, ponieważ nigdzie nie jest zapisane, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Nie jest również potrzebna zmiana konstytucji, jeśli chodzi o przyznanie prawa do korzystania lesbijkom z banków spermy.

Jest jeszcze jeden argument, który nie został wymieniony w broszurze referendalnej, z której korzystałam, przygotowując ten tekst, a który pojawia się bardzo często w debacie publicznej na temat małżeństwa dla wszystkich. Małżeństwo to nie tylko prawa, małżeństwo ma również, a może nawet przede wszystkim wymiar symboliczny. Znaczy o wiele więcej w naszych głowach niż zarejestrowany związek partnerski. Dlaczego mielibyśmy to odbierać komuś ze względu na to, że kocha osobę tej samej płci?

Sondaże przed referendum

Sondaże wskazują na to, że Szwajcarzy poprą projekt Rady Federalnej i Parlamentu i zagłosują na „TAK”. Według sondaży przeprowadzonych przez Instytut Tamedia, 64% Szwajcarów chce zagłosować za małżeństwem dla wszystkich. Potwierdza to sondaż przeprowadzony przez gfs.Bern – 55% Szwajcarów popiera rozszerzenie instytucji małżeństwa, a dodatkowe 14% deklaruje, że jest raczej na tak.

Jednak przeciwnicy projektu nie składają broni – ulice Szwajcarii zdobią szokujące plakaty, których próbki widzieliście w tym artykule, a kampania promocyjna jest bardzo emocjonalna.

Czy uda im się przekonać Szwajcarów do swoich racji?

OGŁASZAM REFERENDUM NA BLABLIBLU!

A Wy? Jak byście zagłosowali, gdybyście mieli prawa wyborcze w Szwajcarii? Ogłaszam referendum wśród czytelników Blabliblu. Napiszcie w komentarzu TAK (za małżeństwem dla wszystkich) lub NIE (przeciwko). Jeśli chcecie, uzasadnicie swój wybór. Gdy pojawią się wyniki referendum w Szwajcarii, czyli 26 września, ogłoszę je razem z wynikami referendum blogowego. Zobaczymy, czy czytelnicy Blabliblu są bardziej liberalni czy bardziej konserwatywni niż Szwajcarzy. Do dzieła!

PS. Pamiętajcie jednak o zasadach komentowania – hejt, mowa nienawiści i obrażanie dyskutantów będą blokowane.

26 komentarzy o “Czy małżeństwo w Szwajcarii będzie dla wszystkich – referendum o prawach osób homoseksualnych

  • 10 września, 2021 at 10:14 pm
   Permalink

   Tu na początku był taki komentarz… coś co zapamiętałem ” mam rodzinę i dzieci… nie pozwolę aby w szkole moim dzieciom ideologia….” itp. i został usunięty. Ogólnie ujmując zrozumiałem, że głos był przeciwny co teraz LGBT wyprawia. USUNĘŁAŚ TEN KOMENT????

   Reply
   • 14 września, 2021 at 7:33 am
    Permalink

    Ależ oczywiście, że tak. Co w tym dziwnego? Jak zapowiadałam, komentarze o charakterze obraźliwym będą usuwane 🙂 Nie negatywnym, ale obraźliwym.

    Reply
    • 15 września, 2021 at 8:12 am
     Permalink

     To jest typowe w dzisiejszych czasach. Jeśli napisze lub powie się coś co nie trafia w czyjeś upodobania, można to wykorzystać jako obrazę upodobań lub przekonań.. Ja nikogo nie obraziłem wyrażając swoje zdanie, ale rozumiem być może mamy różne podejście do pewnych tematów. Tylko zastanawia mnie dlaczego tak często, gdy ogląda się wywiady z osobami propagującymi lgbt ma się wrażenie, że słucha się za przeproszeniem „ patologi” ? Dlaczego Ci ludzie są często bardziej wulgarni niż powinni ? Widziałem na własne oczy i słyszałem na własne uszy parady lgbt i zazwyczaj media, gazety i innego rodzaju środki masowego przekazu nie cytują obraźliwych haseł ani okrzyków, które osoby pochodzenia lgbt nieustannie na takich paradach głoszą. Są lepsi inaczej ? Mogą więcej powiedzieć ? Mogą więcej wykrzyczeć ? Mogą więcej napisać ? To dziwne i nie sprawiedliwe. Pozdrawiam

     Reply
     • 15 września, 2021 at 11:22 am
      Permalink

      Ale czy ja usunęłam inne komentarze o podobnej wymowie jak Twój? Nie.
      Owszem, trudno mi czasami wyczuć, co jest mocnym przedstawieniem swoich poglądów, a co może kogoś obrazić. Ale sam sobie odpowiedz na pytanie, co byś poczuł, gdyby ktoś tak o Tobie powiedział. No właśnie…

     • 15 września, 2021 at 10:50 pm
      Permalink

      „..co byś poczuł gdyby ktoś o Tobie tak powiedział”hmmm, ale jak konkretnie ? Możesz to sprecyzować bo w sumie nie powinienem się już rozwijać, ale to strasznie irytujące. Myśle ,że lgbt to ruch w większości składający się z ludzi którzy są dorośli, ludzi odpowiedzialnych, ludzi pewnych tego czego chcą ? Dobrze myśle ? Chcą prawdy i szczerości wobec siebie , swoich bliskich i świata ? Szczerość to zaleta , ale prawda dla każdego nie jest taka sama. Jeśli robisz coś i jest Ci z tym dobrze ok , ale nie możesz myśleć że to co robisz jest dobre dla każdego. Lajf is brutal. Czasami trzeba wysłuchać innego światopoglądu i wziąć to na przysłowiową klatę. Dlatego myśle że w takich przypadkach prawda zawsze się obroni sama. Nie wrzucam wszystkich do jednego worka, bo zapewne Ci myślący, odpowiedzialni, wiedzący czego chcą homoseksualiści siedzą spokojnie w domach popijając herbatkę…ale cześć tego środowiska a w szczególności mówię tu o lbgtowcach to osoby nieodpowiedzialne, wrogo nastawione na wszystkich którzy są anty, i najczęściej niestety nie pełnoletnie i nie mające pojęcia o czym mówią.. zgodzę się z komentarzem że ktoś pompuje kasę i celowo sponsoruje ten „ruch” , a jaki jest tego cel… Każdy z nas wychował się inaczej i w innych okolicznościach. Pani redaktor „blablibu” o ile się nie mylę na Lubelskich „Bronkach” ? Także wie Pani jakie podejście ma każdy prosty chłopak osiedla.. co by nie było liczy się szacunek do każdego człowieka ale nie często każdy człowiek z tym się liczy.. i tak jest moim zdaniem z lgbt..

     • 16 września, 2021 at 9:30 am
      Permalink

      Gorzej, z Wrotkowa 😉
      I pod blokiem miałam dresiarzy, krzykaczy, pato, narodowców, anarchistów. I całe mnóstwo tzw. normalsów. Za to wszyscy hetero, jak Pan Bóg przykazał.
      Nie wyszłam z założenia, że każdy hetero to pieniacz, mimo że ktośtam krzyczał.
      Tak samo w środowisku LGBT. Ktośtam krzyczy (i chwała mu za to), a większość popija herbatkę w domu. Krzykaczy widzimy, więc naprawdę na podstawie jakieśtam widocznego promila będziemy wydawać opinie na temat całej społeczności?

     • 16 września, 2021 at 10:39 pm
      Permalink

      Taki paradoksik tego wszystkiego jest taki że każdy dresiarz , krzykacz, patus, anarchista, narodowiec czy „normals”, a raczej ugrupowania tego typu nie organizują na siłę w każdych miastach swoich parad i nie żądają tego żeby nauczano tego dzieci od najmłodszych lat bo rzekomo to jest „dobre”no może poza narodowcami..drugim paradoksem jest to że ja wychowałem się na Oś. Nałkowskich, także można mieć odmienne zdanie na różne tematy , a rozmawiać lub pisać o tym jak cywilizowani ludzie mimo że jest się z jednej dzielnicy..lgbt nie słucha, lgbt stawia swoje warunki, a jak nie pasi to ubliża.. jak mówiłem wcześniej napewno nie wszyscy ale ten „ruch” to „ugrupowanie” działa w ten sposób i być może właśnie szkodząc tym „homo-normalsom”.
      PS. Może jesteś z Wrotkowa, ale mało o nim wiesz 😉 Pozdrawiam

     • 26 września, 2021 at 10:31 am
      Permalink

      Tak, w ogóle mało wiem 😉

    • 15 września, 2021 at 11:41 am
     Permalink

     Jestem częstym bywalcem Twego bloga 👍 i komentarze też czytam.
     Ten ostatni, usunięty przez Ciebie komentarz też zdążyłem przeczytać. Wiem, że to kwestia indywidualna ale wg.mnie nic wielce obraźliwego w nim nie było.Powtarzam to moja ocena.
     Tematem, który tym razem poruszyłaś wdepnęłaś w ” krowie łajno” (politykę), a to na całym świecie śmierdzi podobnie;)
     Jest tyle piękna do opisania w Szwajcarii, a Ty o tym.
     Nachalność z jaką wciska nam się temat LGBT często poraża. Tak dedukuję, że te ogromne pieniądze jakie sponsorzy wkładają w to coś, to można by lepiej sporzytkować nawet w tej kwestii.
     W Twojej prywatnej ankiecie jestem na…… nie!
     Pozdrawiam i udanych relacji na blogu życzę.

     Reply
     • 15 września, 2021 at 12:14 pm
      Permalink

      Jakie to te ogromne pieniądze, które by można lepiej spożytkować?
      To nie jest blog tylko o pięknej Szwajcarii vide: o turystyce, a LGBT to nie temat, tylko ludzie, którzy olaboga ośmielają się istnieć.
      A odnośnie relacji, to ja nie jestem bułą, którą lubi każdy i na pewno nie dążę do tego, żeby nią być 🙂 Wolę szczere relacje niż udane.

 • 8 września, 2021 at 3:28 pm
  Permalink

  Też mi się nie podobają niektóre działania, szczególnie że ostatnimi czasy były mocno widoczne (marsz, próba przekrzyczenia oponenta w rozmowie etc.). Natomiast co ma jakiś odsetek krzykaczy i osób nastawionych na konfrontację do całej grupy osób homoseksualnych (tak jakby to był jakiś monolit)? Dlaczego odbierać komuś prawa tylko dlatego, że jakaś grupka osób chce na siłę wciskać dziwne rzeczy do szkoły? To w sumie tak jakby zapobiegawczo kastrować mężczyzn, bo jakiś seba bije swoją karynę na patostreamie. Albo cudowny związek osób dwóch płci, który ma dziecko w poważaniu t traktuje jak karę.

  Wydaje mi się, że po prostu krzykacze robią złą robotę dla poglądów, które – rzekomo – chcą promować/bronić. Podobnie w przypadku LGBT. Tylko dlaczego karać wszystkich, mając na względzie ułamek grupy?

  Reply
  • 9 września, 2021 at 8:13 am
   Permalink

   Oryginalny komentarz dla powyższego został usunięty, więc i on chyba nie powinien wisieć w samotności 😉

   Reply
  • 10 września, 2021 at 1:59 pm
   Permalink

   3 x NIE
   lgbt było jest i będzie ale niech się z tym nie obnosi i nie narzuca innym siebie!!
   Niech sobie żyją w zaciszu domowym i tyle.

   Reply
 • 15 września, 2021 at 4:53 pm
  Permalink

  Zdecydowanie jesten na TAK. Nie widzę żadnego powodu, aby kochający się ludzie nie mogli zawrzeć zwiazku małżeńskiego, jeśli tego pragną. Wśród swoich znajomych mam homoseksualistów i lesbijki i ich uczucia w stosunku do swoich partnerów oraz innych ludzi niczym się nie różnią od „normalsów”. Zapewniam, że nie wszyscy też pałają chęcią do adopcji dzieci – my również nie wszyscy chcemy mieć dzieci (i nie powinno to nikogo bulwersować. Każdy powinien mieć wybór). A jeśli będą chcieli adoptować dzieci – tym lepiej dla dzieciaków!!!! Pary homoseksualne to osoby oczytane, inteligentne, pracujące w zagranicznych korporacjach, jako lekarze/lekarki, prawnicy/prawniczki, naukowcy/naukowczynie….. Dobrze sytuowani, majacy znajomości w świecie, dużo podróżujący i znający języki obce. Dzieciaki tylko mogą zyskać!

  Reply
  • 23 września, 2021 at 2:43 pm
   Permalink

   Środowiska lesbian, gay, bisexual i transgender nie powinny przywłaszczać sobie określenia MAŁŻEŃSTWO.
   Jestem przeciwny temu, mój głos dopisz po stronie -nie.

   Reply
 • 16 września, 2021 at 9:31 pm
  Permalink

  NIE
  małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety powinien stanowić fundament rodziny. Osoby LGBT powinny być szanowane (obecne prawo jest moim zdaniem (!) i tak dużym ustępstwem), ale i szanować wartości stanowiące fundament społeczeństwa. Obecność mamy i taty jest ważna dla prawidłowego rozwoju człowieka.

  Reply
 • 17 września, 2021 at 2:03 pm
  Permalink

  NIE NIE!
  Nie podoba mi się jak syn wraca z przedszkola i mówi, że kolega Grześ spał dzisiaj z dziewczynkami bo powiedział pani, że jeszcze nie wie kim będzie. Chłopcem czy dziewczynką. Albo wiesz mamo oprócz chłopców i dziewczynek są jeszcze geje.
  Nie podoba mi się jak córka w szkole dostaje informacje, że w każdej chwili może dojrzeć do tego że płeć którą ma to nie to w czym czuje się dobrze i będzie mogła zmienić.
  Nie podoba mi się, że z taką siłą chce się wywrócić obecny porządek egzystencji.
  Dziwisz się jak ktoś tutaj napisał o sponsorowaniu wywracania tego świata. Udajesz że tak nie jest?
  Wiedza ogólnie dostępna:głównym źródłem finansowania aktywistów LGBT są tzw. fundusze norweskie. Są to pieniądze wpłacane przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein w ramach bezzwrotnej pomocy zagranicznej w tym Polsce. Fundacja Batorego założona przez George’a Sorosa – mówi Ci to coś?
  Widziałaś i słyszałaś kiedyś paradę lgbt na żywo? Co oni wykrzykują o tych co nie „z nimi”? Gdzie oni mają tolerancję dla innych?
  NIE NIE NIE. Czy o swoje prawa nie można walczyć w spokoju?

  Reply
  • 26 września, 2021 at 10:31 am
   Permalink

   Nie można walczyć o swoje prawa w spokoju.
   Kobiety też nie stały w kącie i nie czekały pokornie, aż mężczyźni im łaskawie dadzą prawa wyborcze. To tym krzyczącym feministkom zawdzięczasz to, że prowadzisz samochód, pracujesz.
   Prawa wyborcze dla kobiet to też ponoć wbrew prawom boskim 🙂

   Reply
   • 29 września, 2021 at 9:23 am
    Permalink

    Nie porównuj proszę walki kobiet o swoje prawa kiedyś i klasy tej walki do rozrób ulicznych lgbt teraz!
    Nie ublizajaj tym porównaniem kobietom i sobie tym samym. Kobiecie rozumiem.

    Reply
    • 29 września, 2021 at 5:33 pm
     Permalink

     A kiedyś kobiety grzecznie prosiły znad garnków, czy robiły rozróby? 🙂

     O swoje prawa się walczy, o tak.

     W Szwajcarii temat LGBT jest już dawno przepracowany i nikt tu z tego powodu rozrób nie robi, bo już nie trzeba. U nas nadal ten temat w powijakach. Kiedyś też opadną emocje i rozrób już nie będzie.

     Reply
 • 26 września, 2021 at 11:06 pm
  Permalink

  Zdecydowanie TAK

  Reply
 • 22 października, 2021 at 12:09 am
  Permalink

  Zdecydowanie tak

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.