Jak przewieźć bezpiecznie i zgodnie z prawem zwierzęta domowe – koty, psy, czy fretki?

Owszem, Szwajcaria należy do obszaru Schengen i nie ma stałych kontroli granicznych, więc pies na wycieraczce samochodowej może nie zainteresować żywej duszy. Nikt jednak nie chce narażać swojego pupila na stres kwarantanny lub zatrzymania w razie wyrywkowej kontroli, bądź późniejszej wizyty u weterynarza. Szczególnie, że zasady przywozu zwierząt do Szwajcarii są dość proste i zdroworozsądkowe: zwierzęta powinny być zaczipowane, posiadać paszporty i być zaszczepione. Powyższe reguły jednak zależą od wieku zwierząt i kilku innych czynników.

Źródło: Unsplash, Autor: Jf Brou

Zakazy…

W niektórych wypadkach decyzja o emigracji do Szwajcarii będzie oznaczać rozstanie z czworonogami. Szwajcaria nie pozwala na przywóz zwierząt, które nie spełniają pewnych określonych reguł bezpieczeństwa dla jej mieszkańców i dla nich samych. Zawsze jednak możesz złożyć wniosek z prośbą o uczynienie wyjątku. Szwajcarscy urzędnicy są o wiele bardziej elastyczni w takich przypadkach i zdarza się, że pod wpływem dobrego uzasadnienia podejmują odmienną decyzję niż w ogólnych przepisach prawa.

Jakich zwierząt domowych nie można przywozić do Szwajcarii?

Nie można przewozić za jednym razem więcej niż 5 zwierząt domowych bez pozwolenia. Przekroczenie tej ilości będzie podlegało przepisom o komercyjnym imporcie. Wyjątkiem jest czasowy przywóz zwierząt na wystawy i podobne wydarzenia.

Szwajcaria aktywnie walczy z procederem kopiowania psich ogonów i uszu. Wobec tego zabroniony jest przywóz psów, które zostały poddane takiemu zabiegowi.

Kolejny zakaz dotyczy wieku zwierząt. Nie można wwozić do Szwajcarii zwierząt młodszych niż 8 tygodni bez towarzyszącej im matki.

Ostatni zakaz uderza w fanów tzw. ostrych ras psów. Każdy kanton posiada swoją listę tzw. niebezpiecznych ras, których nie wolno przywozić do Szwajcarii lub których posiadanie może się wiązać z koniecznością ubiegania się o specjalne pozwolenie. Takie rasy to na przykład amstaffy, pitbulle, dobermany, mastify, czy rottweilery. Pełna lista zakazanych ras i ras objętych systemem pozwoleń znajduje się na stronie internetowej każdego kantonu, do którego się wybierasz.

 

Konieczne szczepienia

Zwierzę musi być zaszczepione przeciw wściekliźnie przynajmniej 21 dni przed terminem przyjazdu do Szwajcarii. Wyjątkiem są zwierzęta młodsze niż 12 tygodni, które mogą być przywiezione do Szwajcarii razem z matką, gdy są od niej zależne lub z zaświadczeniem od swojego właściciela, że zwierzę nie miało kontaktu z dziką zwierzyną. Zwierzęta w wieku pomiędzy 12 a 16 tygodniem życia nie obowiązuje ten 21-dniowy okres pomiędzy szczepieniem a datą przyjazdu, jeśli posiadają powyższe zaświadczenie.

 

Paszport dla Burka…

Nasze zwierzę musi posiadać właściwie wypełniony oficjalny paszport Unii Europejskiej. Paszport musi posiadać informację o przebytych szczepieniach. Takie paszporty wystawia każdy uprawniony weterynarz.

Źródło: Unsplash, Autor: Anya Potsiadlo

 

Zwierzę musi być zaczipowane

Twój pupil powinien mieć wszczepiony mikroczip zgodny ze standardami europejskimi lub tatuaż identyfikacyjny, który ważny jest wyłącznie wówczas, gdy został zrobiony przed 3 lipca 2011 roku. Zwierzę należy zaczipować przed wykonaniem szczepienia przeciwko wściekliźnie.

 

Żeby upewnić się przed wyjazdem, że spełniłeś wszystkie wymagania przed przyjazdem do Szwajcarii, skorzystaj z powyższego narzędzia internetowego, które jest dostępne w języku angielskim, niemieckim, francuskim i włoskim:

http://blv.bytix.com/plus/dbr/default.aspx?lang=en

 

A co gdy już przyjedziemy do Szwajcarii?

Po przyjeździe mamy 10 dni na zarejestrowanie naszego psiego towarzysza w gminie. Będziemy musieli zapłacić za niego podatek, wykupić ubezpieczenie i zarejestrować go w federalnej bazie danych. Z kotem jest prościej – należy go tylko zarejestrować u weterynarza w szwajcarskiej bazie danych ANIS. Przeprowadzka z psem czy kotem do Szwajcarii wydaje się skomplikowana, jednak wystarczy spełnić kilka prostych wymogów i nasz czworonożny członek rodziny nie będzie musiał za nami tęsknić w Polsce.

Jeśli macie ochotę poczytać więcej o psach i kotach w Szwajcarii, zerknijcie TU.

6 komentarzy o “Jak przewieźć bezpiecznie i zgodnie z prawem zwierzęta domowe – koty, psy, czy fretki?

 • 25 września, 2019 at 10:13 am
  Permalink

  Przypomniałem sobie niejeden wpis jakiegoś internatuty który tu i ówdzie pisał o ciszy w mieszkaniu. Podobno w CH jak pies w mieszkaniu zaszczeka (sporadycznie a nie jak w PL ujada pół dnia) to niedługo później przychodzi pismo, że właściciele psa muszą się go pozbyć, opuścić lokal albo wysłać zwierzaka na specjalne szkolenie. Jeśli tak jest, to polski hałaśliwy piesek może sprawić mnóstwo kłopotów na emigracji.

  Reply
  • 1 października, 2019 at 6:04 pm
   Permalink

   Ech, to nie reguła 😀
   Ja słyszałam o jedzeniu psów i kotów. I o zakazie spuszczania wody w toalecie. I o Yeti też słyszałam. A ile rzeczy codziennie wyczytuję na różnych forach… Niektórzy są upierdliwi, ale tak jest wszędzie, w Polsce też.

   Reply
   • 30 marca, 2023 at 7:11 pm
    Permalink

    Przyjeżdżając do Szwajcarii na wakacje na więcej niż tydzień też trzeba zarejestrować psa w gminie? Ja w tym roku chce jechać z dwoma psami i nie wiem co robić.

    Reply
 • 22 lipca, 2020 at 7:18 pm
  Permalink

  Czy wyjeżdżając ze Szwajcarii z kotem, muszę posiadać książeczkę zdrowia mojego zwierzaka?

  Reply
 • 22 lipca, 2021 at 4:01 pm
  Permalink

  Czy kot przywożony do Szwajcarii potrzebuje zaświadczenia o stanie zdrowia?

  Reply
 • 5 kwietnia, 2023 at 8:54 pm
  Permalink

  Dzidki za dobry artykuł 🙂 mam pytanie o przewożenie psa w aucie – mamy wyżła niemieckiego, jakieś 28 kg futra 😉 Czy może mieć szelki i być przypięty specjalnym pasem czy np. musi być w klatce w bagażniku?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.