Jak znaleźć pracę w Szwajcarii. Praktyczne informacje – część 2

Kiedy się kończy kwiecień na Szwajcarskim Blabliblu? Kwiecień na Szwajcarskim Blabliblu się skończy za jakiś tydzień – może dwa! Blabliblu jeszcze nie zdecydowało!

Dlatego dziś, 1 maja, nadal przerabiamy miesiąc pracy i biznesu w Szwajcarii. W poprzednim artykule (TU) mówiłam, jakie czynniki należy rozpatrzeć przed wysłaniem, a nawet przygotowaniem swojego pierwszego CV. Dziś odniosę się do spraw stricte praktycznych – czy i jak nostryfikować swój polski dyplom, jak napisać CV i wreszcie jak tej pracy szukać. Będzie ekstremalnie informatywnie, czyli tak jak nie lubi większość czytelników bloga. Jeśli jednak te informacje pomogą choć jednej osobie, będzie znaczyło, że było warto!

Nostryfikacja polskich dokumentów – wykształcenie polskie a szwajcarskie

Nie trzeba oddawać swojego dyplomu do nostryfikacji, jeśli się nie wykonuje zawodu regulowanego! Obecnie większość dokumentów wydawana jest w wielu językach i w większości przypadków załóżmy w takiej korporacji, czy organizacji międzynarodowej wystarczy Twój dyplom w języku angielskim, ewentualnie przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język kantonu (chociaż i to zupełnie niekoniecznie).

W przypadku zawodów uznanych przez Szwajcarię jako reglamentowane konieczne jest uznanie dyplomu przez odpowiedni organ. Lista zawodów regulowanych i linki do instytucji zajmujących się nostryfikacją dyplomów znajduje się na stronie ambasady:

http://www.berno.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/sprawy_prawne/uznawanie_dyplomow/

I tak: procedura uznania dyplomów jest właściwie automatyczna w niektórych przypadkach – na przykład jeśli chodzi o lekarzy i architektów. W innych, instytucje szwajcarskie dość szczegółowo porównują polski program nauczania z ich szwajcarskim odpowiednikiem i czasami odmawiają nostryfikacji.

Koszty i czas procedury zależą od zawodu i dyplomu, dlatego nie jestem w stanie tego uogólnić.

Szwajcarskie CV

Kolejny temat, który zmuszona jestem potraktować po łebkach. A to dlaczego? W Szwajcarii funkcjonują 3 języki urzędowe, dlatego moje porady odnośnie CV po francusku spotkałyby się z totalnym niezrozumieniem osób kandydujących do firm zuryskich i lugańskich i odwrotnie.

Dlatego podam Ci kilka porad odnośnie idealnego szwajcarskiego CV.

Jeśli chodzi o treść, musimy uwzględnić te same kategorie, co w CV polskim. Różnica jest jedna: doświadczenie zwykle podaje się wyżej niż wykształcenie. Szwajcarzy nie cierpią ogólników i tego radziłabym unikać. Również jeśli chodzi o hobby – zamiast zwykłych frazesów „muzyka, sport, literatura”, w tę rubrykę wpisuj tylko ciekawe inicjatywy, którymi możesz się pochwalić – np. patent kapitana jachtowego, zorganizowanie wyprawy zimą w Andy, czy wydanie książki.

Czyli: konkrety! Dalsza sprawa: Szwajcarzy nie cierpią wszechstronności. Polscy spece od rekrutacji radzą zamieścić w CV każde najmniejsze nawet doświadczenie tłumacząc, że świadczą one o naszej kreatywności. Należy zapomnieć o tej zasadzie przy konstruowaniu szwajcarskiego CV. Jeśli szukasz pracy jako nauczycielka angielskiego, nie podajesz informacji o pracy jako pomoc biurowa, studenckich praktykach w gazecie i warsztatach marketingu w social media… Nie pomożesz sobie tym, a jedynie możesz zaszkodzić – ryzykujesz w ten sposób, że szwajcarski pracodawca / rekruter odrzuci Cię jako tego, który nie potrafi się zdecydować, co chce robić w życiu (lub po prostu zbyt wykształconego). W jaki sposób okroić swoje CV w dobie linkedina, w dodatku gdy nie wiesz, która ryba chwyci na wędkę? No cóż. Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Albo po prostu trzeba się zdecydować i postawić wszystko na jedną kartę, albo nie publikować nigdzie swojego CV i kreatywnie je modyfikować w zależności od pozycji, o którą się ubiegasz!

CV piszesz w języku, w którym napisana jest oferta, chyba że jest wyraźnie zaznaczone inaczej. Szwajcarzy bardzo zwracają uwagę na idealną, tradycyjną formę CV. Tzw. kreatywne CV są często odrzucane, co ciekawe, nawet w przypadku dość twórczych zajęć, które w Polsce słynną z nietypowych sposobów autoprezentacji kandydatów.

Ostatnia sprawa, nie mniej ważna, i CV i list motywacyjny muszą być zawsze spersonalizowane, pisane pod kątem konkretnego pracodawcy. Szczególnie wtedy, gdy wysyłasz wiele dokumentów może to być czasochłonne i mało motywujące, jeśli nie widzisz rezultatów swoich działań. Jednak lepiej jest wysłać mniej CV a lepszych, niż wiele kiepskich. Nie chcesz sobie w końcu „spalić” pewnych pracodawców już na samym wstępie.

SZUKANIE PRACY Z POLSKI

Nie ma się co oszukiwać – szukanie pracy w Szwajcarii z Polski może nie być łatwe. Nie wahaj się jednak, jeśli jesteś specjalistą w swojej dziedzinie i znajdziesz taką ofertę na Internecie. Rozmowy kwalifikacyjne przez skypa, a później opłacony przelot na rekrutację to nie marzenie ściętej głowy, ale rzeczywistość.

Jeśli jednak to nie praca szuka Ciebie, ale Ty szukasz pracy, musisz się nastawić na to, że polski adres i numer telefonu na CV może być traktowany po macoszemu…

Istnieją biura pośrednictwa pracy działające z Polski i wiele osób z ich ofert korzysta. Dzięki takim firmom o wiele łatwiej jest znaleźć pracę, mieszkanie, załatwić pozwolenie, czy nawet załatwić kurs językowy. Zapomnij jednak wtedy o szwajcarskim wynagrodzeniu – biura pośrednictwa pracy zwykle bardzo słono sobie liczą za swoją pomoc. Dla wielu osób jednak jest to jedyna możliwość wyjazdu, dlatego mimo niekorzystnych warunków decydują się na tę opcję. Będąc już na miejscu zawsze można przecież szukać czegoś lepszego.

SZUKANIE PRACY ZE SZWAJCARII

Każdy obywatel polski ma prawo przez 3 miesiące przebywać w Szwajcarii bez pozwolenia o pracę i tej pracy poszukiwać (po upływie tego czasu można starać się o kolejne 3 miesiące).

A oto kilka sposobów na szukanie pracy w Szwajcarii:

 • Internet – wyszukiwarki ofert pracy. Możesz sobie wybrać dokładnie branżę, dziedzinę, region Szwajcarii, a nawet wpisać swoje doświadczenie i oczekiwania: otrzymasz oferty na wymiar. Na wielu platformach możesz również założyć swoje konto i dać się pracy znaleźć! Jest teraz mnóstwo takich wyszukiwarek, ogólnych i wyspecjalizowanych. Największe z nich to:

www.jobs.ch

www.jobscout24.ch

Dla „drobniejszych” prac więcej ofert znajdziecie w:

www.indeed.ch

www.tutti.ch

www.anibis.ch

Są jednak również bardziej wyspecjalizowane serwisy, np. dla niań:

https://babysitting24.ch/

 • Linkedin – świetnie działa w przypadku osób, które wiedzą, czego szukają i nie zmieniają swojego CV w zależności od oferty.
 • biura tymczasowego zatrudnienia– niegłupia sprawa, swoje CV teoretycznie można złożyć nawet przez Internet, a potem po prostu czekać na telefon. Teoretycznie… Ponoć o wiele szybciej pracę się dostanie, jak się po prostu trochę postara, pochodzi i pozawraca głowę. Największe takie biura to:

www.addecco.ch

www.manpower.ch

www.randstad.ch

 • kandydatura spontaniczna– zbierasz nazwy i adresy firm z twojej branży i wysyłasz swoje CV przez Internet – jeśli do firmy nie da się wejść bez umówionego spotkania. Natomiast jeśli do firmy da się wejść nie obijając się o ochroniarza i recepcjonistkę, koniecznie wybierz się tam osobiście. To działa o wiele lepiej niż wysyłanie CV przez Internet lub pocztą. Potencjalny pracodawca od razu może Cię obejrzeć, a w dodatku ma potwierdzenie tego, że jesteś przebojowy, komunikatywny i nie boisz się wyzwań. Sprawdzone przez wiele osób!

——————-

A co Wy, pracujący w Szwajcarii byście podpowiedzieli osobom, które tej pracy szukają? Gdzie jeszcze mogą się udać? Jaki trik działa tu najbardziej? Czy zgadzacie się z tym, co napisałam na temat szwajcarskich CV? W jaki sposób Wy znaleźliście pracę w Szwajcarii?

71 komentarzy o “Jak znaleźć pracę w Szwajcarii. Praktyczne informacje – część 2

 • 2 maja, 2017 at 11:33 am
  Permalink

  Joł! Dobrą i sprawdzoną metodą na znalezienie pracy są kontakty, układy, znajomości itp. Trzeba poznawać jak największą ilość osób, uczęszczać różnego rodzaju imprezy, wymieniać się telefonami, wizytówkami, mailami. Kto mówi, że praca po znajomości to tylko w Polsce…nie wie jak bardzo się myli!

  Reply
  • 2 maja, 2017 at 12:53 pm
   Permalink

   Zgadzam sie w 100%.
   Niestety dla poszukiwaczy pracy z Polski jest to praktycznie nieosiągalne.

   Warto jednak próbować nawet bez kontaktów, a szczególnie jeśli jest się specjalistą.

   Firma, w której pracuje w niemieckojęzycznej części Szwajcarii zupełnie nie zwraca uwagi na kraj pochodzenia kandydata i brakujące pozwolenie o pracę nikogo nie dyskryminuje.

   Podpisuję się pod wszystkim co jest napisane powyżej. A szczególnie: unikajcie wszechstronności!

   Reply
  • 2 maja, 2017 at 1:46 pm
   Permalink

   Potwierdzam! Do niektórych firm (np. korporacji) w inny sposób niemal się nie da dostać…

   Reply
 • 2 maja, 2017 at 12:49 pm
  Permalink

  Jak to różnie wygląda w Polsce i w Szwajcarii. Te CV, które trafiały do mnie, były często bardzo dokładne, opisujące każde doświadczenie zawodowe. Prawnicy starający się o pracę w mojej Kancelarii, opisywali m.in. pracę w barach, restauracjach, itp. To jest w Polsce na porządku dziennym. Natomiast kiedyś na rozmowie kwalifikacyjnej miałam takiego gościa, który w rubryce zainteresowania napisał medycyna sądowa i sekcje zwłok. Potem opisywał literaturę związaną z dziedziną medycyny jak wyżej. Na początku pomyślałam, że prawnik z takimi zainteresowaniami może się przyda, bo jak przyjdzie występować jako obrońca w sprawie o zabójstwo, to przynajmniej będzie miał wiedzę fachową przy czytaniu i analizowaniu raportów z sekcji i przy obronie będzie mi podrzucał wiedzę fachową. Nie podjęliśmy jednak współpracy, bo sprawił na mnie niestety psychopatyczne wrażenie. Może się myliłam, ale takie były moje odczucia.

  Reply
  • 2 maja, 2017 at 1:47 pm
   Permalink

   A właśnie, ciekawe… No i jakim okiem patrzysz na takich kandydatów, którzy chwalą się wakacyjną pracą za barem?
   Tak apropos, to mój kolega, który teraz jest sędzią, na studiach przymierał głodem, a nie poszedł do „studenckiej” pracy, bo mi mówił, że mu nie wolno….

   Reply
  • 20 kwietnia, 2021 at 5:27 pm
   Permalink

   Jestem Technikiem farmaceutycznym. Szukam pracy w Szwajcarii przy pakowaniu lub produkcji. Bez doświadczenia. Język niemiecki podstawowy. A2 bez certyfikatu .
   W zasadzie to interesuje mnie każda praca związana z farmacją.
   Najgorsze że firmy nie mają bazy kandydatów żeby wysłać swoje CV

   Reply
 • 2 maja, 2017 at 2:20 pm
  Permalink

  A mój małżonek właśnie wysłał CV z Polski i dostał prace oczywiście czekał na odpowiedz ok. 5 miesięcy potem mnóstwo testów i rozmów przez internet i dopiero spotkanie prawie egzamin, strasznie długo to trwa, ale udało się dodam, ze to w branży IT.

  Reply
  • 28 maja, 2020 at 7:49 pm
   Permalink

   A w jakiej firmie? Bo też szukam w branży IT. Z Polski niestety….

   Reply
 • 2 maja, 2017 at 2:26 pm
  Permalink

  Dla mnie ludzie jak sobie dorabiają w różnych miejscach jest jak najbardziej pozytywne. Nie siedzą na „garnuszku” u rodziców i dobrze. Moje dziecię, (już teraz dorosłe) też przechodził ten etap. Mamusia nie chciała dorzucać do portfela. Był czas, że marudził, ale wyszło Mu to na dobre. Natomiast oczywistą sprawą jest, że kandydatów oceniam pod kątem spraw, które prowadzimy u mnie w biurze. Oczywiście zdarzały się pomyłki w wyborze, ale kto nie popełnia błędów? Prawdę mówiąc nie lubię prowadzić tych rozmów, szczególnie jak widzę kandydatów zestresowanych. Jest mi ich czasami szkoda. Może mam za miękkie serce.

  Reply
  • 2 maja, 2017 at 9:13 pm
   Permalink

   Witaj w klubie…

   Reply
   • 3 maja, 2017 at 12:05 pm
    Permalink

    Witam także i jestem przekonana, że w tym klubie nie jesteśmy jedyne.

    Reply
    • 3 maja, 2017 at 2:27 pm
     Permalink

     Nie jesteście jedyne. „Przepraszam, że tak bezpośrednio. Jestem prosto z Polski. Mam w hotelu najnowszy numer Przekroju. Krzakoski jestem” 🙂

     Reply
     • 3 maja, 2017 at 3:57 pm
      Permalink

      😀

 • 2 maja, 2017 at 6:23 pm
  Permalink

  Dobry artykuł. Mieszkam w Szwajcarii, części niemiecko-języcznej od 8lat. Pierwszą pracę dostałem przypadkiem w bardzo specyficznej branży-
  jako muzyk. Jestem m.in. nauczycielem muzyki, i teoretycznie moje polskie studia są tutaj ważne, w praktyce zaproszenie na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną w szkole dostałem dopiero po rozpoczęciu tutaj studiów uzupełniających…oraz wysłaniu ponad 200 CV…. 🙂
  Podpisuję się pod wszystkim co napisałaś, a nawet byłbym jeszcze bardziej sceptyczny. Z doświadczeń własnych i tych zasłyszanych mogę powiedzieć że próba znalezienia tutaj pracy przez kogoś mieszkającego w Polsce i nie mającego tu znajomości ( może poza kilkoma branżami z IT na czele) graniczy z cudem.
  Ale oczywiście nie jest to niemożliwe.
  Jezeli ktos z czytających tego bloga jest muzykiem i chciałby się w Szwajcarii zaczepić to służę radą.
  Pozdrawiam

  Reply
  • 2 maja, 2017 at 7:49 pm
   Permalink

   Tak, zgadzam się z tym szukaniem pracy z Polski.
   Ale są też wyjątki i to spoza tych gorących branż.
   Kiedyś dziewczyna we wrześniu mnie się pytała, czy ma szansę znaleźć pracę na winobraniach (a była wtedy jeszcze w Polsce). Ja jej powiedziałam, że nie, bo już wszystko jest obsadzone dawno temu. A potem się zorientowałam, że trochę jej podcięłam skrzydełka i napisałam raz jeszcze, żeby próbowała. I dziewczyna wysłała też ze sto zapytań (znała francuski) i co? I znalazła! Tydzień później zrywała winogrona! A ja od tej pory postanowiłam sobie, że już nigdy nikomu nie powiem „niemożliwe”…

   Reply
  • 12 stycznia, 2019 at 10:00 pm
   Permalink

   Ja jestem muzykiem i szukam pracy w Szwajcarii. Chętnie posłucham rad…

   Reply
  • 6 listopada, 2019 at 4:20 pm
   Permalink

   Hej! Trafiłam na twój komentarz przypadkiem, bo właśnie przekonuje Internet w poszukiwaniu pracy. Mieszkasz nadal w Szwajcarii? Ja obecnie pracuję niedaleko Zurychu, ale chcę zmienić robotę. Przyjmę każdą radę. Pozdrawiam Karina

   Reply
  • 26 kwietnia, 2020 at 1:52 pm
   Permalink

   Witam. Ja jestem muzykiem i szukam pracy w Szwajcarii. W jaki sposób szukać ofert?

   Reply
  • 21 maja, 2020 at 9:38 am
   Permalink

   Bardzo chętnie skorzystam Rafale z Twojej wiedzy. Jestem muzykiem i poszukuję pracy w Szwajcarii w zawodzie.
   Proszę o kontakt na e-mail:

   Reply
  • 3 czerwca, 2020 at 8:48 pm
   Permalink

   Jestem wykształconym muzykiem i wokalistką, gram na fortepianie. W Polsce miałam kontrakty jako one- woman-band. Mogłabym śpiewać i grać przy własnym akompaniamencie muzycznym standardy muzyki pop, jazz, smooth jazz, ballady w hotelach, restauracjach itp. Chciałabym poznać ludzi ze środowiska muzycznego i zacząć współpracę muzyczną. Gdzie ewentualnie mogłabym wysyłać oferty, swoją stronę internetową. Czy może są osoby, które znają ludzi lub miejsca gdzie możnaby zacząć muzyczną przygodę w Szwajcarii.
   pozdrawiam Joanna

   Reply
 • 2 maja, 2017 at 9:14 pm
  Permalink

  A do mnie po prostu zadzwonili ze Szwajcarii…

  Reply
  • 2 maja, 2017 at 11:09 pm
   Permalink

   Ty to powinieneś swoje przygody opowiadać jak u Wojaka Szwejka 😛

   Reply
  • 16 lipca, 2020 at 6:15 pm
   Permalink

   Trzypion. Zdolny byłeś, to Cię wyłowili… Ależ ten świat jest mały – prawdziwa globalna wioska. Pozdrawiam z Polski. AgaSt.

   Reply
 • 3 maja, 2017 at 9:05 pm
  Permalink

  Witam,
  Poczytuje sobie bloga od czasu do czasu, bardzo miło dowiedzieć się kilku rzeczy przed podjęciem pierwszych kroków za co wielkie dzięki! 😉

  Pytanie dosyć ogólne , czy ktoś ma doświadczenie z ABB lub CERN ? Jest sporo ofert na które mogę pozytywnie aplikować jednak ciągle się waham. Głównie z tego powodu, że standard życia, w moim wypadku może się nie zmienić no ale te góry i jeziora mają to coś. Najbardziej strumień myślowy kieruje w stronę Genewy (CERN) tak aby zamieszkać gdzieś we Francji. Co może zaskoczyć jeżeli dojeżdża się codziennie z pobliskiego kraju do pracy w CH?

  Reply
  • 3 maja, 2017 at 10:39 pm
   Permalink

   Kolega pracuje w ABB, „przyślę” Ci go tu, żeby Ci coś podpowiedział.
   W CERNie miałam dużo wtyk kilka lat temu, ale jakoś teraz towarzystwo się gdzieś rozproszyło…
   A, możesz się spodziewać korków na granicy każdego ranka, jeśli zamierzasz mieszkać we Francji, wyższych podatków, ale niższych kosztów życia. I konieczności używania swojego samochodu (w CH nie trzeba).
   Pozdrawiam!

   Reply
   • 4 maja, 2017 at 9:22 am
    Permalink

    Czuję się wywołany do tablicy 🙂
    Czego kolega chciałby dokładnie się dowiedzieć?

    Reply
    • 4 maja, 2017 at 7:09 pm
     Permalink

     Dziękuje za odpowiedzi!

     Do ABB lepiej aplikować poprzez ogłoszenia i męczyć się z HR czy może bezpośrednio zaczepiać ludzi decyzyjnych poprzez np LinkedIn? Które miasto polecasz? Jeżeli został bym w obecnej korpo to mogę się przenieść na start do Zug. ABB zatrudnia ludzi na kontrakty, czy stali pracownicy są preferowani ? Jest „luźno” z godzinami pracy? W sensie jak zrobię robotę to mogę sobie iść do domu czy trzeba przeczytać cały internet? 🙂 Praca raczej biurowa.
     Mógł byś podsunąć jakieś firmy zajmujące się energetyka/kolej/elektryka z międzynarodowymi biurami? bo narazie to tylko po angielsku potrafię mówić…

     trochę się tych pytań nazbierało, dziękuję za zainteresowanie!

     Reply
   • 28 maja, 2020 at 7:52 pm
    Permalink

    Też szukam pracy. Branża IT ale tak naprawdę każda przyjmę. No może prawie każdą😝 jakby była możliwość skontaktować się z kimś byłabym wdzięczna.

    Reply
    • 2 czerwca, 2020 at 7:32 pm
     Permalink

     IT – spróbuj sama szukać, pracy jest sporo, tylko kwestia cierpliwości!

     Reply
 • 4 maja, 2017 at 8:04 pm
  Permalink

  Do ABB lepiej aplikować na ogłoszenia ze strony chyba że jakiś HR’owiec sam publikuje jakąś ofertę na linkedin. Dobrze jest mieć jakiś kontakt wewnątrz, który mógłby Cię polecić. To dość dobrze działa. Jeśli chodzi o oddziały ABB to albo to jest Baden albo Turgi (większe). Newave (część ABB) w Ticino i kilka innych ale nie wiem czy aktualnie zatrudniają. Jest też korporacyjne centrum R&D w Dättwil. Pracuje się 40h w tygodniu +/- 5. Nie siedzi się w pracy żeby odbębnić 8 godzin więc jak zrobisz co miałeś zrobić to luz. Home office też wchodzi w grę. Dużo zależy od tego na jakiego trafisz szefa. Stali pracownicy są preferowani choć zdarzają się projekty gdzie zatrudniają specjalistów na czas określony. Ale wówczas raczej ludzi, którzy już mieszkają w Szwajcarii. Firm jest sporo: GE (dawny Alstom), Stadler, Rockwell, Bombardier, Sécheron (W Genewie) no i oczywiście Siemens, o którym wspomniałeś (Zug).

  Reply
 • 4 maja, 2017 at 10:47 pm
  Permalink

  Podziękował!
  W szczególności za Secheron, idealnie wpisuje się w moje doświadczenie. Jestem trochę zdziwiony, że Siemens skupia się głównie na health i building technologies w CH. Jakieś małe faworyzowanie miejscowego ABB, czy za blisko mają ?

  Za 3 m-c objazdówka po Szwajcarii i do Anency. Później Australia. Ciekawe co lepsze 🙂 .

  Pozdrawiam

  Reply
 • 5 maja, 2017 at 4:47 pm
  Permalink

  Nie wypominając nikomu ale o Cernie to już mi obiecywali napisać tacy jacyś autorzy blogowi:D:D:D. W moim przypadku jest troche strach aplikowac, bo jak mnie wezmą to zmiana kraju automatycznie oznacza, ze ja zostaję głównym żywicielem rodziny. No i nie wiem, czy z jednej pensji cernowej da się wyzywic cala rodzine, przy tak wysokich kosztach, jakie w Ch są.

  Reply
  • 5 maja, 2017 at 11:15 pm
   Permalink

   https://jobs.web.cern.ch/content/grades-basic-salary-and-career-progression
   wypłaty, po ogłoszeniach możesz się zorientować na jaki grade jest pozycja i ile możesz zarobić.

   Nie mam pojęcia jak z konkurencją o prace w CERN ale wymagania mają bardzo wysokie i gdyby nie niższy podatek to z tej wypłaty w praktyce nie zostało by więcej – porównując rynek UK/DE.

   Przyzwoite mieszkanie w Genewie ok 3k CHF, gdzieś obok we Francji mniej więcej połowa ceny.
   Jak pracują dwie osoby to już się robią ładne cyfry, jednak jak będziesz sam pracował, to jest porównywalnie do UK/DE – jak wynika z moich obliczeń (3os, 2auta, pełne ubezpieczenie etc). Plus jest taki, że jedna wypłata jest na utrzymanie a druga pod poduchę i tu CH ma przewagę, do póki nie zechcesz tam kupić domu 🙂
   Koszty startowe zdecydowanie najwyższe w CH.

   Starszy kolega z pracy doradził mi mniej popularne kierunki. Sam był kilka lat z rodziną na Filipinach. Firma płaciła za dom z basenem, wyżywienie, prywatną szkołę dla dzieci itp, praktycznie cała wypłata zostawała. Może warto porozglądać się za mniej popularnymi miejscami?

   Reply
   • 6 maja, 2017 at 10:26 am
    Permalink

    Mewa, to zdaje się, koleżanka.
    Ale co ja tam wiem, może niech sama się wypowie.

    Reply
  • 6 maja, 2017 at 10:57 am
   Permalink

   Mewa – my, autorka, wiele obiecujemy…
   A tak naprawdę to nie mam jakiś ciekawych materiałów o Cernie. Zatrudnij się tam, pliz, to będę miała jakiś insider’s view!

   Reply
 • 23 sierpnia, 2017 at 2:47 pm
  Permalink

  Co do wspomnianej w poprzedniej czesci artykulu branzy biotech i spontanicznych aplikacji – polecam baze firm branzy „life science”: http://www.swisslifesciences.com/swiss/portal/index.php 🙂

  Jezeli ktos siedzi w UK i patrzy w strone Szwajcarii w zwiazku z „Brexitem” – oferty pracy w Szwajcarii mozna znalezc na glownych portalach z praca oraz stronach agencji rekrutacyjnych i firm „headhunterskich” (sa wrecz takie ktore sie specjalizuja w wyszukiwaniu kandydatow do pracy w tym kraju).

  Reply
 • 14 października, 2017 at 6:53 pm
  Permalink

  Cześć,mam prośbę. Czy mogłabyś podzielić się swoim doświadczeniem/opinią w nurtującym mnie temacie? Przyjechałam do Szwajcarii z mężem 3 miesiące temu. Mąż został tu oddelegowany przez swoją firmę i pracuje w Zurychu. Ja natomiast uczęszczam na kurs językowy (znam tylko angielski). Mam dyplom wyższej uczelni, doświadczenie zawodowe tez całkiem ok. Chciałabym zacząć rozglądać się za pracą, choćby tymczasową do czasu skończeni kursu,ale nie wiem, czy mam jakieś szanse, jak się za to zabrać. Wiem,ze w Zurychu sporo osób pracuje tylko z angielskim. Jakie są Twoje refleksje/ rady w tym temacie? Będę wdzięczna za odpowiedź i ewentualne wskazówki.

  Pozdrawiam 🤗

  Reply
  • 15 października, 2017 at 9:33 am
   Permalink

   Cześć Marysia! W okolicy Zurychu jest dość dużo firm międzynarodowych, które wymagają wyłącznie angielskiego plus konkretnych umiejętności/doświadczenia. Ich oferty znajdziesz na zwykłych portalach, tych dla wszystkich (jobup, jobs, zdaje się, że linki podałam w artykule). Jeśli szukasz pracy tymczasowej nisko wykwalifikowanej, udaj się może do biur pośrednictwa pracy tymczasowej?
   I zastanów się, czy Twoja dziedzina wymaga znajomości niemieckiego, czy poradzisz sobie z angielskim. Bo jeśli to pierwsze, to radziłabym wszystkie siły i czas poświęcić na naukę niemieckiego i dociągnąć tak przynajmniej do B1-B2, a nie rozdrabniać się na malutkie pracki. Jeśli natomiast to drugie, to śmiało aplikuj w języku angielskim!

   Reply
   • 17 października, 2017 at 10:48 am
    Permalink

    Hej,

    dzięki za odpowiedź 😊👍
    Jeżeli chodzi o mój zawód,to myślę ze tutaj niezbędny będzie niemiecki. Ale mam tez doświadczenie w pracy biurowej,firmie medycznej,itp.,a chciałabym już-rownolegle z nauka języka- zacząć coś robić. Pozdrawiam!

    Reply
 • 18 października, 2017 at 7:46 pm
  Permalink

  Cześć, przeczytałam prawie całego bloga! Bardzo fajnie i ciekawie piszesz 🙂

  Myśle o wyjeździe do Szwajcarii od jakiegoś czasu. Mogłabyś ocenić moje szanse? Znam niemiecki na poziomie C1, angielski B2; niestety bez certyfikatów. W pl doświadczenie pracy w korpo, customer serwice właśnie z językiem niemieckim. Doświadczenie ok. roku pracy, wcześniej branża marketingu – a jestem rocznik 75, wiec spójności trochę mi w co brakuje. W Szwajcarii tez chciałabym szukać jakiejś korporacji, chętnie infolinia. Myślisz ze taki plan miałby szanse?

  Pozdrowienia

  Reply
  • 18 października, 2017 at 9:22 pm
   Permalink

   Cześć Agata! Z dobrym niemieckim i angielskim i doświadczeniem w korpo według mnie masz duże szanse na rynku szwajcarskim. Pamiętaj, żeby bardzo sprytnie napisać CV – Szwajcarzy nie lubią zmiany profilu, ale korporacje to jednak trochę inna sprawa!
   Trzymam kciuki!

   Reply
 • 18 listopada, 2017 at 12:19 am
  Permalink

  Hej Asia! Twój blog poleciła mi moja bratowa, która mieszkała 4 lata w Zurychu 😊 Przyszła kolej na mnie i w zasadzie tez sie zwracam z prośba o jakies wskazówki. Przyjechałam tu we wrześniu i od tamtej pory szukam pracy w Genewie. Mowie biegle po francusku, angielsku + jeszcze znam hiszpańskiego troche. 2 lata doświadczenia w korpo, w tym rok w banku. Tylko jedna firma sie mna zainteresowała, niestety z negatywnym skutkiem 😒 nie wiem juz co robic, zeby być chociaż zapraszana na rozmowy. strzałem w kolano jest to, ze mieszkam we Francji i w połowie ofert jej zaznaczone, ze zamieszkanie w Szwajcarii obowiązkowe 😭 aplikuje mimo wszystko, ale zaczynam juz tracić nadzieje. Powinnam sie uzbroić w cierpliwość, ale nie wiem czy mam nawet jakies szanse .. Z góry dziękuje !

  Reply
  • 18 listopada, 2017 at 11:28 am
   Permalink

   Z tego co opowiadasz, to dziwię się, że nie znalazłaś jeszcze pracy. Języki – naprawdę w porządku, doświadczenie zdaje się również bardzo prawidłowe – korpo i banki to świetny wstrzał w rynek.
   Zdziwiłam się bardzo na te „zamieszkanie w Szwajcarii obowiązkowe”. Serio coś takiego znajduje się w ofertach o pracę?….
   Wydaje mi się, że jedyne czego Ci trzeba, to faktycznie czasu. Wysyłaj CV, spontaniczne też i nie trać nadziei! Niekiedy trzeba nawet roku – dwóch, żeby coś kliknęło. Zajmij się w tym czasie szkoleniem jakiejś umiejętności, która może Ci się przydać, idź na kurs językowy, programowania, social mediów, czegokolwiek związanego z Twoją dziedziną… Trzymam mocno kciuki!

   Reply
 • 28 stycznia, 2018 at 1:54 am
  Permalink

  A da się znaleźć pracę zdalną>> jestem specjalistą CAD.

  Pozdrawiam

  Reply
 • 3 maja, 2018 at 9:35 am
  Permalink

  witam ; przeczytalem i ciekawe informacje podajesz ale to co zauwazylem to wskazowki dla ludzi
  z wyzszym wyksztalceniem i z duzymi aspiracjami?) a co polecasz w sprawie poszukiwania pracy dla
  fachowcow w dziedzinie budowlanej lub innej .. ja postanowilem przenies sie do Szwajcari mieszkam juz
  28 lat w Niemczech . Naturalnie pierwsze to szukanie pracy jestem mistrzem dyplomowanym plytkarskim /dyplom niemiecki / niemiecki opanowany perfekcyjnie / mam synow niemcow / wyslalem kilkanascie cv ale tylko dwie agencje odpowiedzialy , a w zasadzie poprosily o kontakt telefoniczny , mialem nadzieje na spotkanie … czy agencja moze podpisac umowe o prace np. na rok , kto wystepuje o pozwolenie na prace?
  jak ma sie kontrakt uzyska sie prawo pobytu na rok ? co trzeba miec pierwsze ?
  pracuje w zawodzie plytkarskim 35 lat 28 lat w Niemczech , kwalifikacje zawodowe i doswiadczenie duze ,
  postanowilem szukac innego kraju bo w Niemczech juz sprzataczki maja lepsza place od fachowcow z 30 letnim starzem ((

  Reply
  • 3 maja, 2018 at 1:18 pm
   Permalink

   A to dlatego, drogi Jerzy, że Ty masz niemal skrojoną pracę pod Szwajcarię! I wcale nie! Polecam Ci nie szukać pracy przez agencję, która zabierze Ci połowę wynagrodzenia! To błąd, szczególnie w Twoim przypadku, gdy znasz język i masz doświadczenie.
   Uderzaj bezpośrednio do firm, które szukają osób z Twoimi kompetencjami, na tych podanych stronach jest mnóstwo ogłoszeń. Założę się, że znajdziesz coś dla siebie w ciągu tygodnia…

   Reply
   • 3 maja, 2018 at 2:22 pm
    Permalink

    Dzieki za super szybka odpowiedz , czy mozesz napisac na jakich stronach firmy szukaja fachowcow ?? oczywiscie najbardziej strone w jezyku niemieckim )) ma dobrze opanowany tylko akcent zawsze zostanie )) WIECEJ nie bede ciebie meczyl))

    Reply
    • 4 maja, 2018 at 8:03 am
     Permalink

     A chociażby na jobs.ch. Wpisujesz tam region Szwajcarii, który Cię interesuje i słowo-klucz i przeglądasz oferty (dużo ich!). Możesz załadować swoje CV po niemiecku i dać się znaleźć przez pracodawcę.
     Druga opcja to indeed.ch.
     Czasami pojawiają się też jakieś rzeczy na tutti.ch.

     Reply
  • 3 maja, 2018 at 1:19 pm
   Permalink

   A i nie przejmuj się na razie pozwoleniem, firma Ci go wyrobi, jak tylko znajdziesz pracę. Najpierw praca – potem pozwolenie.

   Reply
   • 3 maja, 2018 at 2:34 pm
    Permalink

    jeszcze raz dzieki ; Asiu jak sie zadomowie w tej Szwajcari to ci taki remont lazienki zrobie )) perfekcyjnie po niemiecku))) albo balkon, schody, tarasy wszystko w PCI to najlepsze niemeickie technologie bylem 8lat ich maistrem )) moja idea to najpierw praca jako Angestellter a pote samodzielnie))

    Reply
    • 4 maja, 2018 at 7:55 am
     Permalink

     I to jest świetny pomysł!

     Reply
 • 7 maja, 2018 at 10:05 pm
  Permalink

  Witam Asiu zarejestrowalem sie na jobs.ch CV i FOTO )) szybko dostalem 10 ofert ale z Agencji (
  ja mam czas cale lato )) mysle ze firmy tez zagladaja na ten portal ? przeciez Agencje musza tez zdobywac
  miejsca pracy? trzeba czekac…
  ja mam do Basel tylko 260km mieszkam w Saarbrücken , chce pojutrze pojechac na wycieczke
  i w kioskach popatrzec na gazety ?? tam tez powinny byc ogloszenia ?? uparlem sie w tym roku musze
  przeprowadzic sie do Szwajcari )) tez sa takie firmy ktore zarzadzaja mieszkaniami po niemiecku to
  Hausverwaltung , w latach dziewiedziesiatych w Düsseldofie duzo wspolpracowalem , mysle ze tam tez trzeba poprostu wejsc do biura z przygotowanymi materialami ?? gadanego mam))
  pozdrawiam

  Reply
  • 14 maja, 2018 at 12:53 pm
   Permalink

   Z ogłoszeniami w kioskach kiepsko, raczej na internecie.
   A może zdecyduj się na taką agencję. Zaczepisz się tu, pozwolenie zdobędziesz, kontakty i szybko znajdziesz sobie coś sam!

   Reply
 • 7 maja, 2018 at 10:08 pm
  Permalink

  zapomnialem dodac to ty mnie zdopingowalas do szukania bezposrednio w firmach a nie w agencjach , za to duze dzieki

  Reply
  • 22 kwietnia, 2021 at 10:19 am
   Permalink

   Witam.Jestem 35 latkiem który szuka pracy fizycznej w Szwajcarii (obecnie mieszkam w Polsce)pracowity solidny bez nałogów.Jest tu ktoś kto może pomóc?Kontakt do mnie+48535601730, Pozdrawiam

   Reply
 • 12 lipca, 2018 at 11:13 am
  Permalink

  Super, dzięki za listę portali 🙂 Chciałem wybrać się do pracy od sierpnia do października przed rozpoczęciem roku akademickiego i teraz wiem gdzie szukać.

  Reply
  • 13 lipca, 2018 at 8:03 pm
   Permalink

   Fajnie, że się przydało.

   Reply
 • 28 lipca, 2018 at 6:52 pm
  Permalink

  Witam!
  Bardzo fajny blog i wspaniale się go czyta.
  Będąc w tematyce pracy, chciałabym zapytać jak sprawa wygląda z osobami, które z wykształcenia są nauczycielami? Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych artykułów na ten temat, a bardzo mnie to interesuję. Osobiście jestem w trakcie studiów – kierunek Wychowanie Fizyczne, znam język niemiecki na poziomie solidnego B2 i gdzieś tam przelatują mi myśli o Szwajcarii… Czy są jakiekolwiek szanse na uzyskanie pracy w zawodzie, posiadając polskie wykształcenie? Czy może tak jak to jest w Niemczech potrzebny będzie jeszcze jeden, „główny” przedmiot?
  Będę wdzięczna za każdą informację!
  Pozdrawiam 🙂

  Reply
  • 30 lipca, 2018 at 11:45 am
   Permalink

   Na pewno będziesz musiała trochę „dorobić” szwajcarskiego wykształcenia, żeby tu pracować w zawodzie. W ekwiwalencie polskiej podstawówki uczy się zwykle 2 – 3 przedmiotów, a nie tylko jednego. W starszych klasach jest różnie i to zależy od kantonu. Ogólnie zawody związane z edukacją tutaj są ciężkie i oni naprawdę preferują swoich. Dlaczego? Bo mają dużo obcokrajowców i szkoła stanowi często dla dzieci możliwość nauki języka urzędowego kraju.
   Na pewno będzie Ci potrzebny papier dotyczący znajomości języka niemieckiego. Najgorzej, że jest tu jeszcze dialekt. Niby w szkołach dzieci uczą się Hochdeutscha, ale… dialekt trzeba przynajmniej rozumieć, żeby wiedzieć o co dziecku chodzi…

   Reply
 • 4 września, 2018 at 7:02 pm
  Permalink

  Droga Autorko,

  dziękuję za pożyteczne informacje w tym poście i komentarzach. Szukam pracy w Szwajcarii, celem zyskania ciekawego doświadczenia, zarobienia pieniędzy. I pojeżdżenia na nartach 😉 Jestem inżynierem konstruktorem, projektuję maszyny (dyplom po Mechatronice na PW). Czy ten dyplom jest coś warty w CH ?

  Szukam pracy w firmach zajmujących się robotyzacją, automatyzacją przemysłu. Mam 4 lata doświadczenia po studiach, znam perfekt angielski. Przykładowo: ABB, Staubli. Czy znasz jakiegoś rodaka, który mógłby polecić bratniego inżyniera u siebie w firmie 🙂 ?

  Reply
  • 4 września, 2018 at 9:45 pm
   Permalink

   o! mam kolegę po tym samym kierunku, ale on robił tu post doca w Lozannie na EPFL.
   Mam kilku kolegów w ABB, ale nie wiem, po jakich kierunkach. Po niemiecku dopiero się uczą, także myślę, że spokojnie możesz startować!

   Reply
 • 4 listopada, 2018 at 3:37 pm
  Permalink

  Witam bardzo ciekawa strona dla młodych.Mnie interesują strony z oferta pracy dla opiekunek osób starszych w prywatnych domach na warunkach szwajcarskich niemiecko – języczne regiony . Mam 9 letnie doswiadczenie w niemczech. Dziekuje

  pozdrawiam

  Reply
 • 11 grudnia, 2019 at 8:21 pm
  Permalink

  Hej, z narzeczonym chcemy wyjechać do Szwajcarii, on – fizjoterapeuta, ja pracuje w firmie farmaceutycznej. Ja nie znam kompletnie niemieckiego, on – podstawy. Dla niego niezbędny będzie niemiecki i pewnie dialekt a dla mnie? ktoś coś wie o pracy w firmach farmaceutycznych w działach R&D? Wystarczy mi angielski?
  Dziękuję i pozdrawiam

  Reply
 • 30 stycznia, 2020 at 10:37 pm
  Permalink

  Witam od roku mieszkam w szwajcari jestem stolarzem z długo letnim doświadczeniem i niestety nie mogę znaleźć pracy pojęcia nie mam jak sobie poradzić robiłem już nie Małysz wszystko i nic jak macie jakiś pomysł proszę o podpowiedz

  Reply
  • 5 lutego, 2020 at 3:19 pm
   Permalink

   Cześć Artur, nie mam pojęcia, jak mam Ci pomóc, bo nie znam szczegółów. Pomysły: chodzenie z CV bezpośrednio – tak robiło 3 moich kolegów i mieli 100% skuteczność. Ludzie lubią takich, co wykazują inicjatywę. A jak Twój język, może o to chodzi? Odpowiadasz na ogłoszenia, czy w jaki sposób szukasz?…

   Reply
 • 2 lutego, 2020 at 6:23 pm
  Permalink

  Cześć
  Jestem Kucharzem z 14 letnim doświadczeniem i szukam pracy z Polski od dwóch tygodni ale nie ma żadnych rezultatów. Linki podane u Pani sprawdziłem wszystkie wysłałem do około 30 miejsc mój Bewerbung i żadnych rezultatów zaczynam wątpić że w ogóle kotoś się odezwie.
  Dla tego piszę do was… z prośbą o pomoc.
  Może znacie kogoś kto szuka kucharza z dobrym smakiem, zawsze uśmiechnięty i pozytywnie nastawiony na nowe wyzwania.
  Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc
  Moje CV ( Bewerbung) mogę przesłać na maila
  Z góry dziękuje i pozdrawiam serdecznie
  Kamil
  mój mail: kamilsiama1812@gmail.com

  Reply
  • 5 lutego, 2020 at 3:22 pm
   Permalink

   Cześć Kamil, 2 tygodnie to krótko, po pół roku możesz mówić, że na pewno już nie znajdziesz.
   Myślę, że problemem jest to, że jesteś w Polsce. Czasami pracodawcy nie chcą się starać o pozwolenie dla pracownika (to nie wielkie nie wiem co, ale jednak słyszałam o takich przypadkach…).
   Spokojnie wysyłaj swoją cefałkę i cierpliwości!
   (I powodzenia!!!!)

   Reply
 • 2 maja, 2020 at 7:51 pm
  Permalink

  Hey jestem higienistka stomatologiczna z 5 letnim doświadczeniem. Mój niemiecki to może b1, uczę się. Czy jest szansa gdzieś dostać prace w Szwajcarii z Polski??? Może znacie jakieś strony z ogłoszeniami???

  Reply
 • 25 lutego, 2022 at 10:28 pm
  Permalink

  Cześć,
  Jestem lekarzem rodzinnym i chciałabym znaleźć prace w czesci Szwajcarii, gdzie mówi sie po włosku (znam ten język). Mój mąż z kolei pracuje w branży IT. Mamy plan wybrać sie na miejsce popytać. Ciekawa jestem jak oceniacie szanse i czytacie jakieś rady.

  Reply
 • 11 lutego, 2023 at 1:07 pm
  Permalink

  Dzięki za informacje, ciekawy artykuł przed podróżą.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.