Niezwykły weekend w Szwajcarii – pomysłów część 3 (ostatnia)

Dostałam tyle maili, wiadomości i komentarzy z pomysłami, że postanowiłam rozszerzyć listę nietypowych miejsc na weekend. Ostatnia propozycja właściwie nie jest na weekend, ale na nieco dłużej, ale dołączam ją do mojego prywatnego pomysłownika – może kogoś zainspiruje.

1.    Lodowy hotel

Długo się zastanawiałam, czy na mojej liście umieścić nocleg w hotelu lodowym / śnieżnym. W końcu taka przyjemność stała się dość „popularna” i w każdym ośrodku górskim i każdej arktycznej wiosce jak grzyby w barszczu w grudniu powstają takie hotele. Ale mówi się, że każdy musi spróbować choć raz w życiu, jak to jest spać w minusowej temperaturze. Podpowiem Wam, że sekret lodowych hotelów to nie ilość warstw, jakie mają na sobie goście – wręcz przeciwnie.

W Szwajcarii każdej zimy buduje się pięć lodowych hoteli – w Zermatt, Gstaad, Davos – Klosters, Engelberg – Titlis i St. Moritz.

Jak możecie sobie wyobrazić, szwajcarskie lodowe hotele oferują nie tylko nocleg w prostym iglo, ale również wiele innych luksusowych rozrywek, jak na przykład prywatne jacuzzi. „Pokoje” o wyższym standardzie posiadają nawet prywatną toaletę. Dla tych, którzy chcą tylko zasmakować lodu i zimna, a także sycącego fondue i grzanego wina w iglo, a potem wrócić do swojego ciepłego tradycyjnego hotelu, wszystkie lodowe hotele oferują lodowe restauracje. Uwaga: stoliki i miejsca w hotelu trzeba rezerwować z bardzo dużym wyprzedzeniem!

Cena: od 100 euro/ 1 osoba

http://www.eishotels.info/eishotels-in-der-schweiz.html

2.    Spanie na sianie

Sezon na spanie na sianie nam właśnie mija, ale nie martwcie się – po zimie znów nam przyjdzie lato!

Na stronce internetowej schlaf-im-stroh zgromadzone są adresy gospodarstw agroturystycznych (aż 171 ofert) z całej Szwajcarii, gdzie można zanocować w wygodnej stodółce na sianku.

Jest to zwykle oferta typu bed & breakfast, czyli w cenie mamy wiejskie śniadanko nierzadko z wyrabianych domowo produktów. Na stronie internetowej znajduje się również oferta dla osób, które zwiedzają Szwajcarię na rowerze – szlak rowerowy od stodółki do stodółki.

Cena: około 30 chf/ 1 osoba (cena zależy oczywiście od gospodarza – na stronie internetowej podane są wszystkie przydatne informacje).

http://www.schlaf-im-stroh.ch/

3.    Nocleg w tipi w ZOO

Świetna oferta dla rodzin. Które dzieciaki (te mniejsze i te całkiem wyrosłe) nie marzą o noclegu w indiańskim tipi pośród dzikich zwierząt? Taką możliwość mamy dzięki Walterzoo w Gossau.

Organizatorzy proponują urozmaicony program wieczorny – zwiedzanie ZOO z przewodnikiem, wspólne przyrządzanie kolacji przy ognisku, nocne oglądanie zwierząt i egzotyczny deser, a później spanie w tradycyjnym indiańskim namiocie. Z tego co zauważyłam, w tym roku jest jeszcze jeden wolny termin dla rodzin (10 wolnych miejsc) – 2/3 października. Ktoś ma ochotę zasypiać przy porykiwaniu lwów?

Cena: 78 chf / 1 osoba dorosła

http://www.walterzoo.ch/

4.    5-gwiazkowy obóz harcerski

Czy marzy Wam się powrót do tych niezapomnianych obozów harcerskich, tylko odstrasza Was brak prysznica, a Wasze plecy zaczynają łupać na samą myśl o spaniu na karimacie? Macie tutaj możliwość kompromisu: białe namioty z przepięknym widokiem na góry w kształcie geo…hmmmm. Figury geometrycznej bliżej mi nie znanej. W namiotach znajdują się luksusowe łóżka i antyki, w zimie przytulny kominek i mnóstwo przytulnych futer do okrycia, luksusowa łazienka.

Uwaga: oferta letnia obowiązuje do 5 października. Wtedy to namioty są „przebudowywane” i przystosowywane do sezonu zimowego, który się zaczyna w połowie grudnia.

Ośrodek zapewnia wiele atrakcji, takich jak przejażdżka saniami lub wozem w psim zaprzęgu, spacery po górach z przewodnikiem w rakietach śnieżnych, saunę, masaże, paragliding i wiele innych aktywności w regionie.

Cena: około 350 chf/namiot

http://www.whitepod.com/wpod/summer/

http://www.whitepod.com/wpod/winter/

5.    A jeśli macie hippisowskie serce…

Propozycja zupełnie nie na weekend, a na tydzień lub dwa tygodnie. Za to…. darmowa lub prawie darmowa. W niemal niedostępnym dla ludzi miejscu, na wysokości 1450 m npm znajduje się opuszczona do niedawna wioska – Ces (Chieso). Do wioski nie prowadzi żadna droga – żeby tam dotrzeć należy dotrzeć do malutkiej wioski Chironico we włoskim kantonie Ticino. Stamtąd prowadzi żółty szlak do Ces (około 2 godzin na piechotę w zależności od kondycji fizycznej).

W latach 70-tych do wioski dotarła para – profesor filozofii i literatury Sabine i inżynier Christian (Sabine na zdjęciu). Postanowili odbudować wioskę i żyć z dala od cywilizacji i pędu współczesnego świata – w zgodzie z naturalnym kalendarzem pór roku, dni i nocy. Do nich stopniowo zaczęli dołączać inni ludzie tworząc niewielką otwartą komunę.

Jest to komuna nietypowa, bo pozbawiona jakiejkolwiek podstawy ideologicznej ani religijnej. Nie należy się obawiać, że będzie trzeba spółkować z kozami ani z guru, oddawać swój majątek i nawracać wszystkich swoich znajomych.

To, co łączy mieszkańców Ces to umiłowanie prostoty, praca fizyczna, silny związek z naturą i środowiskiem naturalnym, a także poczucie wspólnoty.

Obecne zamieszkanych jest pięć z dwudziestu pięciu budynków w wiosce. Mieszkańcy razem żyją i razem pracują, głównie na polu, w ogrodzie, w lesie i przy odbudowie domów. Jest to otwarta społeczność, także zawsze można do nich dołączyć – na tydzień lub dwa tygodnie. Żeby zostać dłużej, należy najpierw zostać zaakceptowanym przez społeczność.

Cena: jeśli pracujesz razem ze wszystkimi masz za darmo nocleg i wyżywienie; jeśli pracujesz „na pół gwizdka” – 12 chf za dzień, jeśli nie chcesz pracować – 22 chf za dzień.

Tutaj do ściągnięcia szczegółowe informacje na temat społeczności:

www.cesnet.ch/pub/Ces-info_e.pdf

2 komentarzy o “Niezwykły weekend w Szwajcarii – pomysłów część 3 (ostatnia)

 • 19 września, 2014 at 5:00 pm
  Permalink

  W takim lodowym hotelu to nawet idzie się rozgrzać, tylko trzeba mieć odpowiednie towarzystwo ! (to tak w odniesieniu do moich soczewek, które wydawały się być czymś innym :D)
  A domki harcerzy przypominają mi kształtem fulereny ! 🙂 I chyba na tej właśnie konstrukcji były budowane 🙂
  Co do tipi, to ja bym wsadziła ludzi do środka a wokół namiotu puściła biegające bizony (co by klimat oddać najlepiej) 😀
  A pomysł ostatni podoba mi się chyba najbardziej ! Tam musi być ciszej niż w kościele na adoracji 😀

  Reply
  • 19 września, 2014 at 7:25 pm
   Permalink

   Mnie też urzekł najbardziej ostatni pomysł! Ale ja mam takie ciągutki, żeby zostawić to wszystko w cholerę i przez resztę życia sobie kosić sianko, tylko nigdy nie miałam wystarczająco odwagi, żeby ten pomysł zrealizować.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.