Referendum odnośnie ustawy COVID-19 – druga runda – czy Szwajcarzy pokażą czerwoną kartkę swojej Radzie Federalnej?

No właśnie – jak będzie? Przeciwnicy ustawy COVID-19 są głośni i bardzo widoczni na ulicach szwajcarskich miast. Ale to złudne wrażenie. Według najnowszych sondaży aż 65% Szwajcarów deklaruje poparcie dla działań rządu dotyczących walki z pandemią. Referendum odnośnie ustawy COVID-19 odbywa się w Szwajcarii już drugi raz. W czerwcu 60% Szwajcarów dało zielone światło Radzie Federalnej. Obecnie referendum dotyczy zmian wprowadzonych do ustawy w marcu 2021 roku, które stanowią podstawę prawną do korzystania z certyfikatu COVID. 28 listopada 2021 roku Szwajcarzy jako pierwsi na świecie będą mieli możliwość wypowiedzieć się przy urnach na ten temat.

Źródło: materiały rządowe podlinkowane na końcu

Kampania referendalna jeszcze nigdy nie była tak agresywna. Mam wrażenie, że obie strony są już porządnie wkurzone i to o jedno i to samo – o odbieranie wolności. Przeciwnicy ustawy twierdzą, że Rada Federalna nie pozwala im decydować o swoim ciele i wyborach, a także sposobie spędzania czasu. Zwolennicy – że ci pierwsi chcą doprowadzić do kolejnych lockdownów i że bez certyfikatu COVID wszyscy Szwajcarzy bez względu na to czy zaszczepieni czy nie, będą uziemieni w swoim kraju. Kilku polityków otrzymało groźby śmierci i ten słodki czas, gdy prezydenci Szwajcarii mogli jeździć koleją przeszedł do krainy zapomnienia. Ja też coś o tym wiem – mimo że staram się przedstawiać sprawę obiektywnie i oddawać tyle samo miejsca na blogu argumentom jednych i drugich, otrzymuję tak nieprawdopodobną ilość hejtu, że nieczęsto poruszam ten temat, żeby sama się chronić. No ale wkrótce referendum, zatem chwytam byka za rogi!

Oficjalne pytanie referendalne brzmi:

Czy akceptujesz nowelizację ustawy federalnej z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie podstaw prawnych rozporządzeń Rady Federalnej mających na celu zwalczanie epidemii COVID-19 (ustawa COVID-19) (ubezpieczenie od trudnej sytuacji życiowej, ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, opieka nad dziećmi, wydarzenia kulturalne, manifestacje)?

Co konkretnie kontestują przeciwnicy ustawy COVID-19?

Przeciwnicy ustawy COVID-19 argumentują, że zawarte w niej postanowienia mają na celu zmuszenie wszystkich obywateli do szczepienia przeciwko koronawirusowi. Dodają, że przywileje, jakie według nich posiadają zaszczepieni (na przykład możliwość chodzenia do restauracji, bibliotek i muzeów, czy na imprezy sportowe i koncerty, brak kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą chorą) to czysta dyskryminacja nieuzasadniona z punktu widzenia medycznego i przeciwna szwajcarskim wartościom.

Według komitetu referendalnego certyfikat COVID dzieli społeczeństwo w niesprawiedliwy sposób. Osoby całkowicie zdrowe nie mogą w pełny sposób korzystać z życia społecznego i ekonomicznego. Kolejny argument przeciwników ustawy COVID-19 dotyczy elektronicznej inwigilacji społeczeństwa przy pomocy aplikacji do kontroli certyfikatów. „Sytuacja porównywalna z tą w Chinach” – jak czytamy w broszurze referendalnej. I w końcu przeciwnicy nie zgadzają się na rozszerzenie władzy Rady Federalnej. „Sprawmy, żeby nasz kraj, Szwajcaria, pozostał miejscem, gdzie każdy posiada równe prawa i gdzie nikt nie jest inwigilowany” – przekonują w broszurze niezadowoleni z działań władz.

Co na to Parlament i Rada Federalna?

Modyfikacja ustawy COVID-19 jest niezbędna z dwóch powodów – pierwszy to niewymieniona przez przeciwników rozszerzona pomoc państwa, której adresatem jest wiele firm i instytucji dotkniętych pandemią, a drugi – certyfikat COVID, który pozwala zmniejszyć ryzyko zarażenia poprzez eliminację „słabych ogniw” w miejscach publicznych – argumentuje Rada Federalna. Dodaje, że w przypadku zniesienia certyfikatu możliwe jest wprowadzenie kolejnych lockdownów, czego państwo chce uniknąć.

W dodatku, to może utrudnić, a nawet uniemożliwić podróżowanie. Obecnie certyfikatu wymaga większość krajów i linii lotniczych na świecie. I owszem, mogłyby zrobić wyjątek dla Szwajcarów, akceptując na przykład zwykłe książeczki szczepień, natomiast zależałoby to tylko i wyłącznie od ich dobrej woli. W kwestii rzekomej inwigilacji Rada Federalna broni się, że informacje przekazywane podczas kontroli certyfikatów nie są zbierane i przechowywane.

A co Wy na to?

ZA działaniami szwajcarskiej Rady Federalnej czy PRZECIW?

Ogłaszam małe referendum na blogu, którego wyniki jak zwykle podliczę w dniu szwajcarskiego głosowania. Jako że temat jest gorący, każdy może się wypowiedzieć ZA (tak, oui, ja) lub PRZECIW (nie, nein, non) w sekcji komentarzy, podać (lub nie) argumenty za swoim wyborem, ale nikt nie może skomentować opinii innych osób. Nasze wybory pozostaną w ten sposób nietykalne, tak jak na prawdziwym referendum, a ja może nie osiwieję do reszty.

Tutaj pobierzecie oficjalną rządową broszurkę z argumentami przeciwników i Rady Federalnej (język zmienia się w prawym górym rogu:)

https://www.admin.ch/gov/fr/accueil/documentation/votations/20211128.html

Strony internetowe przeciwników ustawy COVID-19: francuskojęzyczna, niemieckojęzyczna, włoskojęzyczna

Stanowisko Rady Federalnej:

https://www.admin.ch/modification-loi-covid-19

I jak rezultaty referendum?

62% na TAK, 38% na NIE:

https://www.facebook.com/szwajcarskieblabliblu/posts/451257603030446

23 komentarzy o “Referendum odnośnie ustawy COVID-19 – druga runda – czy Szwajcarzy pokażą czerwoną kartkę swojej Radzie Federalnej?

 • 20 listopada, 2021 at 9:50 am
  Permalink

  Nie.
  Bez argumentów, bo chyba już każdy ma dość i jest zmęczony tymi dyskusjami. Wydaje mi się, że każdy już swój wybór podjął i argumenty drugiej strony nie przekonają tych o odmiennych poglądach. Ale to ile ludzie wylewają na siebie pomyj (tak się piszę poprawnie?) jest zatrważające.

  Reply
 • 20 listopada, 2021 at 10:23 am
  Permalink

  Treść pytania referendalnego?

  Reply
  • 20 listopada, 2021 at 10:54 am
   Permalink

   Oficjalnie: Czy akceptujesz nowelizację ustawy federalnej z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie podstaw prawnych rozporządzeń Rady Federalnej mających na celu zwalczanie epidemii COVID-19 (ustawa COVID-19) (ubezpieczenie od trudnej sytuacji życiowej, ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, przedszkola, wydarzenia kultury, manifestacje)?

   Reply
 • 20 listopada, 2021 at 3:19 pm
  Permalink

  ZA – kwestia odpowiedzialności za najsłabszych spośród nas.

  Reply
 • 20 listopada, 2021 at 8:01 pm
  Permalink

  > Według najnowszych sondaży aż 65% Szwajcarów deklaruje poparcie dla działań rządu dotyczących walki z pandemią.

  Helweci baza :3

  Jechać foliarzy, jechać i się nie bać.

  Reply
 • 20 listopada, 2021 at 10:23 pm
  Permalink

  Tak. Argumenty antyszczepionkowców były, są i będą zwykłymi bredniami. Jeśli szczepionki na covid mają nagle być sposobem kontroli społeczeństwa to równie dobrze mogło tak być z tymi które są na grypę czy inne choroby przy których normalnie nikt nawet nie bąknie. Tak jakby osoby rządzące światem zza kurtyny potrzebowały nagle nowego wirusa żeby coś namieszać. Gdyby od razu się wszyscy zaszczepili to nie byłoby tyłu wariantów i cały cyrk już by się dawno skończył. Ja nie narzekam, praca z domu w Szwajcarii od 2 lat to bajka, a z paszportem i tak jeżdżę bez problemów.

  Reply
 • 21 listopada, 2021 at 11:42 pm
  Permalink

  Nie, dasz palec, wezmą całą rękę… nie przeciwko przymusowi szczepień, pod przykrywką pomocy KMU i przeciwdziałania bezrobociu. Ochrona danych osobowych i tajemnica medyczna w tej chwili nie istnieje, what’s next? 1984 Orwella?

  Reply
 • 22 listopada, 2021 at 4:02 pm
  Permalink

  Tak! Wolność wolnością ale odpowiedzialność społeczna też jest ważna i nie można o niej zapominać. Nie chcesz to się nie szczep ale weź na bary konsekwencje swoich wyborów. To nowa sytuacja dla świata i ludzkości i czasem trzeba kompromisu w życiu dla dobra ogółu. Ludzie niestety mają w tych czasach bardzo egosityczne i egocentryczne nastawienia. Ja i moje jest najważniejsze.
  Jestem też ZA bo dla mnie wolność to możliwość podróżowania i jeżeli wiem że szczepiąc się chociaż o jakis % bardziej chronię i siebie i innych wokół mnie to się szczepię. Koniec i kropka.

  Reply
 • 23 listopada, 2021 at 11:03 pm
  Permalink

  Nie.

  Szkoda, że bycie przeciwko przymusowi uważane jest z automatu za nieodpowiedzialność/foliarstwo/brak chęci zaszczepienia się etc.

  Reply
 • 25 listopada, 2021 at 4:52 pm
  Permalink

  NIE – szczepionki nie blokują rozprzestrzeniania się wirusa.

  Reply
 • 28 listopada, 2021 at 1:21 am
  Permalink

  Nie. Pomimo zaszczepienia nadal przenosisz. Totalna DYSKRYMINACJA, która zaczyna się już nawet w szkołach przez te propagandy szczepień. Zamiast wolnej woli – nakaz i dzielenie społeczeństwa.
  Nie szczepi się ten, kto myśli samodzielnie, nie kierując się strachem, propagandą i głosem tłumu. Zastraszeni ludzie przestali myśleć. Niech każdy decyduje o sobie. Nie chcę, żeby ktoś mi mówił co jest dla mnie lepsze. Mam swój mózg. Umiem czytać. Wiem czym jest eksperyment medyczny.
  Za ten produkt NIKT nie bierze odpowiedzialności.
  Dowiedzmy się czy gromadzenie się części wstrzykiwanego materiału m. in. w jądrach czy przysadce mózgowej nie jest szkodliwe. Nie dajmy przeprowadzać na nas testów. Chrońmy swoje dzieci. Zdrowo się odzywiajmy, uprawiajmy sport. Telewizor off. Mózg on.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.