Święto Winobrania w Vevey raz na pokolenie

Jeśli jesteście kolekcjonerami rzeczy niepowtarzalnych, nie możecie ominąć tegorocznego Święta Winobrania. Fête de Vignerons organizowane jest od 1797 roku tylko raz na pokolenie – co 20 – 25 lat. Od 18 lipca do 11 sierpnia oczy świata będą zwrócone w stronę niewielkiego szwajcarskiego miasta na brzegu Jeziora Genewskiego – Vevey.

Hajlajtem święta jest niewątpliwie spektakl, który będzie rozgrywał się każdego wieczoru na olbrzymiej arenie (17 500 m2) mieszczącej 20 tysięcy widzów. Zapowiedzi reżyserów robią wrażenie: 5 scen, 5500 aktorów, chór złożony z 1000 osób, tancerze, spektakularne efekty wizualne i przedstawienie najważniejszych szwajcarskich tradycji, takich jak zejście krów z hal, dzień Świętego Marcina, czy szwajcarskie wiejskie wesele. Budżet Fête de Vignerons – 100 milionów franków szwajcarskich – też wprawia w osłupienie.

 

Przygotowania do Święta Winobrania idą pełną parą. Źródło: fetedesvignerons.ch

Bilety na spektakl, mimo koszmarnych cen wyprzedają się jak świeże bułeczki. Najtańsze bilety kosztują ok. 80 chf. Za tę cenę można zarezerwować miejsca, które pozwalają podziwiać przedstawienie właściwie tylko na telebimach lub przy pomocy lornetki. Najlepsze miejsca kosztują więcej niż 300 chf. Nic dziwnego – Fête de Vignerons znajduje się na liście żywych tradycji UNESCO, a prasa z całego świata wymienia je pośród wydarzeń, które trzeba zobaczyć w 2019 roku.

Tak było w 1999 roku. Źródło: fetedesvignerons.ch

Na szczęście jest możliwość, żeby uczestniczyć w Święcie Winobrania bez konieczności zaciągania kredytu. Miasto zapowiada bardzo bogaty program darmowych wydarzeń, koncertów, teatrów ulicznych, pochodów i atrakcji dla dzieci. Każdy dzień będzie zaczynała wielka parada Cechu Winiarzy z Vevey, po południu ulicami miasta przejdą przedstawiciele kantonu (każdym dniem „rządzi” jeden ze szwajcarskich kantonów), a veveyskie noce rozjarzy parada wieczorna. Jak zapowiadają organizatorzy Fête de Vignerons, każdy pochód będzie inny. Największy pochód brzegiem jeziora z Vevey do La Tour-de-Peilz i z powrotem odbędzie się pierwszego dnia – 18 lipca. Weźmie w nim udział ponad 8 tysięcy osób, przedstawicieli Cechu, oficjeli i aktorów. Paradę zakończy koronacja na króla winiarzy na olbrzymiej arenie.

Przedstawienie w 1999 roku było wyjątkowe… Źródło: fetedesvignerons.ch
A tak było w roku 1977. Źródło: fetedesvignerons.ch

Zdaje się, że tego lata Vevey stanie się miejscem, które koniecznie trzeba będzie odwiedzić. W końcu następnego święta za kolejne 25 lat możemy nie doczekać…

5 komentarzy o “Święto Winobrania w Vevey raz na pokolenie

 • 1 czerwca, 2019 at 8:35 am
  Permalink

  Na 4osobowa rodzine bilety po 80 frankow to ja dziekuje, nie skorzystam

  Reply
 • 1 czerwca, 2019 at 8:40 am
  Permalink

  Idę.
  Mamy bilety na święto Szwajcarii 1 sierpnia.

  Reply
  • 1 czerwca, 2019 at 10:47 am
   Permalink

   O, zazdroszczę 🙂 Ja sama jeszcze nie wiem, czy się wybiorę na spektakl, ale do samego Vevey na pewno!

   Reply
 • 24 sierpnia, 2019 at 6:52 pm
  Permalink

  byłam w tym roku (2019). Wrażenie jest oszałamiające.

  Reply
  • 25 sierpnia, 2019 at 8:33 am
   Permalink

   Następnym razem za 20 lat lub nawet później… Ech…

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.