Jak się uczyć języka z blogami językowymi i przez skype? Część 2 – blogi o języku niemieckim

Część 2 – Blogi o języku niemieckim

Jeśli nie czytałeś jeszcze wczorajszego wpisu na ten sam temat, z poradami, w jaki sposób możesz używać blogów językowych do nauki języka i czego się wystrzegać, to zajrzyj TU. Dzisiaj przedstawię Wam pokrótce kilka blogów dotyczących nauki języka niemieckiego. Blogi sprawdzone własnoocznie, dlatego w mojej liście nie znajdziecie bubli. Blogi ułożone są w przypadkowej kolejności:

BLOG O JĘZYKU NIEMIECKIM DIANY KORZEB

http://dianakorzeb.pl/

diana

Ogólny opis: Blog Diany istnieje od sierpnia 2013 roku. Obecnie jest w trakcie przenosin, dlatego przynajmniej w trakcie pisania tego artykułu brakuje jeszcze bardzo nieco super-praktycznych artykułów z bloga autorki na poprzedniej domeny. Blog nie tylko językowy, ale również kulturowy. Oprócz nauki języka znajdziecie tutaj mnóstwo ciekawostek i informacji na temat krajów niemieckojęzycznych.

Jak się odnaleźć na blogu? Blog jest bardzo przejrzysty, ponieważ wszystkie kategorie wpisów znajdują się na pasku głównym pod nazwą bloga. Znajdziemy tam oczywiście kategorię NAUKA NIEMIECKIEGO podzieloną na 3 działy: gramatykę, dla początkujących i nauka przez skype. Pod zakładką CYKLE znajdziecie między innymi odnośniki do słownictwa (słówko i idiom tygodnia). Oprócz tego wiele ciekawych informacji na temat filmów niemieckojęzycznych, również takich do nauki języka. Zachęcam także z zapoznaniem się z działami kulturowymi! Jeśli szukasz konkretnego zagadnienia, spróbuj wpisać słówko-klucz w wyszukiwarkę z prawej strony.

Cykle tematyczne:

1)   Każdy poniedziałek to słówko tygodnia (dla średniozaawansowanych i zaawansowanych). Uwaga, może być wyrażenie bądź idiom.

2)   Środa jest gramatyczna, w planach gramatyka niemieckiego od samego początku, Adama i Ewy (pardon! Hansa i Hildy!) kończąc na całkiem zaawansowanych tematach.

3)   Czwartek filmowo – serialowy (oczywiście spodziewajcie się tu kinematografii niemieckojęzycznej!).

Autorka bloga: Diana Korzeb, lektorka języka niemieckiego od 2009 roku

Lekcje przez skype: TAK, jeśli chcesz znać szczegóły, napisz do autorki maila: diana.korzeb@gmail.com

 

NIEMIECKA SOFA

http://niemieckasofa.pl/

ola

Ogólny opis: Bardzo rzetelnie prowadzony blog językowy. Znajdziecie tu mnóstwo praktycznych informacji dotyczących nauki języka, słówek, przystępnie wyjaśnione zagadnienia gramatyczne. Kto będzie odbiorcą bloga? Powiedziałabym, że osoby średniozaawansowane, posiadające już jakieś tam pojęcie na temat języka niemieckiego. Jakie jeszcze zalety posiada blog? Jest bardzo dobrze zrobiony od strony estetycznej, co na pewno ułatwia przyswajanie wiedzy.

Jak się odnaleźć na blogu? Na pasku głównym znajdują się odnośniki do głównych kategorii, na jakie podzielone są artykuły. Zakładka „Cykle – Wyzwania” mieści różne cykle tematyczne związane z nauką języka niemieckiego. Po prawej stronie znajdziemy artykuły z serii „W 80 blogów dookoła świata”. Dalej mamy zgrupowane wpisy gramatyczne. Ikonka lupki z wyszukiwarką znajduje się z prawej strony paska. Z prawej strony panelu głównego znajdziecie krótki opis i kontakt do autorki. Niżej znajdują się banery do akcji trwających na blogu /wydarzeń. Blog można również przeszukiwać poprzez tagi – kluczowe słowa przypisane do każdego artykułu. Chmurkę tagów znajdziecie w stópce na stronie głównej.

Cykle tematyczne: Cykle tematyczne znajdziecie w zakładce „Cykle – Wyzwania”:

1)   Czesio szuka ciała – o idiomach związanych z częściami ciała.

2)   Wieczór z serialem po niemiecku / Poranek z bajką.

3)   Blogowinki – zbiór ciekawych linków do blogów, niemieckojęzycznych artykułów, przydatnych stron i narzędzi nauki języka.

4)   Rok z Niemiecką Sofą – comiesięczne wyzwanie naukowe.

5)   Co w trawie piszczy – recenzje podręczników i materiałów dydaktycznych do nauki języka niemieckiego.

6)   Zeit für Mich – słownictwo i zagadnienia związane z czasem.

Autorka bloga: Aleksandra Jakubowska, tłumaczka języka niemieckiego, absolwentka germanistyki.

Lekcje przez skype: TAK, jeśli chcesz znać szczegóły, napisz do autorki maila: aleksandra@niemieckasofa.pl

 

NIEMIECKI PO LUDZKU
http://niemiecki-po-ludzku.blogspot.ch/

magda

Ogólny opis: Autorka bloga mieszka od wielu lat w Niemczech, także zna doskonale „żywy” język potoczny, którym posługują się na co dzień Niemcy. Nie znajdziecie tutaj jednak na szczęście typowych błędów samouków, ponieważ autorka ukończyła germanistykę i jest dyplomowaną nauczycielką języka niemieckiego. Dwie kolejne zalety: mnóstwo słownictwa – ucieszą się na pewno Ci, którzy chcą wzbogacić swój słownik i osobne kategorie dla osób na różnych poziomach języka.

Jak się odnaleźć na blogu? Pierwsze co widzimy, to pasek główny, na którym znajdziemy opis autorki (Ja + CV), zbiór linków do materiałów online do nauki języka niemieckiego, informacje o możliwości nauki z autorką przez skype i księgę gości. Jak znaleźć coś, co nas interesuje na blogu? W tym celu należy nieco przewinąć stronę w dół, patrząc cały czas w prawo, aż dojdziecie do „Etykiet”. Etykiety to nic innego, tylko kategorie, na które zostały podzielone artykuły Magdy. Kategorie są dość szczegółowe, dlatego na pewno w taki sposób z łatwością znajdziecie to, co Was interesuje.

Cykle tematyczne: Autorka nie prowadzi regularnych cykli tematycznych, wpisy są jednak tematycznie pogrupowane. I tak mamy na przykład bardzo obfitą kategorię słownictwa (aż 80 artykułów), nieco gramatyki, odmiany czasowników, artykuły przeznaczone dla odpowiednich poziomów nauki języki (A1, A2, B1,…), wiele informacji dotyczących metod nauki języka i mnóstwo ciekawostek, wtrętów kulturalnych i kulturowych, codziennych niemieckich nowinek.

Autorka bloga: Magdalena Surowiec, nauczycielka języka niemieckiego i polskiego dla Niemców, absolwentka germanistyki.

Lekcje przez skype: TAK w ramach szkoły językowej „Niemiecki na Skype”, jeśli chcesz znać szczegóły, wejdź na stronę internetową: http://www.magdalenasurowiec.pl/. Kontakt z autorką przez e-maila: msurowiec2010@gmail.com

 

WILKOMMEN IN POLSCHLAND

http://polschland.blogspot.de/

ninaOgólny opis: Blog nie jest de facto blogiem językowym – autorka nie tłumaczy gramatyki, nie podaje słówek i ćwiczeń. Dlaczego więc blog znalazł się w tym zaszczytnym gronie? Otóż, po pierwsze, Nina część artykułów pisze w dwóch językach – po polsku i po niemiecku, co daje wspaniałą możliwość nauki języka. Po drugie – autorka odwróciła nieco zwykłą kolejność rzeczy i pisze artykuły o Polsce po niemiecku. Mówicie, że to przecież w takim razie jest dla Niemców, a nie dla osób, które się uczą języka? Wcale nie! Zauważcie, że gdy poznajecie osoby z innego kręgu kulturowego, zwykle nie wymigacie się od opowieści o polskim jedzeniu, tradycjach i stereotypach. A Wy co na to? Możecie Niemcom płynnie opowiedzieć po niemiecku o ich karnawale i tradycjach adwentowych, a jak przyjdzie Wam opowiedzieć o polskich Zaduszkach, czy Andrzejkach po niemiecku, to pewnie zabraknie Wam słów!

Jak się odnaleźć na blogu? W panelu po prawej stronie znajduje się rozwijalne archiwum bloga, gdzie możecie znaleźć to, co Was interesuje. Na końcu każdego artykułu autorka podaje wpisy o podobnej tematyce. Wpisy są wyczerpujące, kompleksowe i obejmujące bardzo często całość tematu.

Cykle tematyczne:

1)   Miesiąc X w Niemczech – podsumowanie tego, co się dzieje w Niemczech w danym miesiącu (wydarzenia cykliczne i nie, zwyczaje, rocznice).

2)   Polskie zwyczaje, stereotypy i wydarzenia – cykl w języku niemieckim dla Niemców i dla osób uczących się języka niemieckiego.

3)   Cykl kulinarny – przepisy w języku polskim na dania niemieckie

4)   Paralele – porównania podobnych tekstów kulturalnych z Niemiec i z Polski

5)   Cykl ślubny – polskie wesele po niemiecku i niemieckie wesele po polsku

Autorka bloga: Nina – nauczycielka języka niemieckiego i polskiego dla Niemców, tłumaczka języka niemieckiego.

Lekcje przez skype: NIE

 

Odwiedzałeś kiedyś te blogi? Znasz może jakieś inne blogi o języku niemieckim warte wspomnienia? Podziel się swoimi opiniami na ten temat!

15 komentarzy o “Jak się uczyć języka z blogami językowymi i przez skype? Część 2 – blogi o języku niemieckim

 • 5 lutego, 2015 at 11:53 am
  Permalink

  Tak jak Jo napisała, mój blog jest jeszcze w budowie – wszystkie stare wpisy już na nim są, na dniach planuję pododawać je do górnych zakładek, żeby było łatwiej je znaleźć. Zapraszam do czytania :)!

  Reply
 • 6 lutego, 2015 at 7:59 pm
  Permalink

  Dzięki za pomysł. Sama co prawda nauczam przez skajpa, ale żeby tak się uczyć- na to niestety sama nie wpadłam;) A teraz mnie oświeciło! 🙂

  Reply
 • 7 lutego, 2015 at 11:11 pm
  Permalink

  Zaczynam żałować, że porzuciłam naukę niemieckiego! 🙂 Bardzo zgrabnie skonstuowany post, czytałam z przyjemnością, mimo że mnie nie dotyczy, Super 🙂

  Reply
 • 13 marca, 2015 at 9:51 am
  Permalink

  Bardzo fajny pomysł w kategoryzacji miejsc gdzie można dostać ciekawe pomoce do nauki języków

  Reply
 • 29 sierpnia, 2015 at 8:31 am
  Permalink

  Nauka języków obcych poprzez blogi lub przez skype jest świetnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach, a tym bardziej dla osób zabieganych 🙂 Jako nauczycielka mogę polecić darmową platformę Preply do udzielania korepetycji online. Znajdziemy tam szeroką bazę osób zainteresowanych nauką języków obcych na każdym poziomie http://www.kreatywa.net/2015/07/jak-wybrac-lektora-do-nauki-przez-skype.html

  Reply
 • 10 października, 2017 at 11:40 am
  Permalink

  Czesc, chcialbym zapytac jak sie ma jezyk niemiecki z Niemiec a ten uzywany w Szwajcarii? No i oczywiscie ich nauka? Z gory dziekuje i pozdrawiam. Jacek

  Reply
 • 20 kwietnia, 2018 at 9:47 pm
  Permalink

  Dzięki, fajne uzupełnienie do mojej nauki w szkole Katarina. Jednak przez sam internet nie potrafię się uczyć, ale warto próbować!

  Reply
  • 27 czerwca, 2018 at 9:23 pm
   Permalink

   Polecasz tę szkołę Katarina? Właśnie się zapisałam do nich na intensywny kurs wakacyjny i mam nadzieję, że nauka będzie owocna.

   Reply
   • 30 sierpnia, 2018 at 8:47 pm
    Permalink

    Gwen, polecam gorąco!! Kurs super, cena fajna, godziny zajęć dogodne tak, że można spokojnie po robocie jechać, a energia na zajęciach bardzo fajna, aż się do domu nie chce wracać 😛 No i ludzie super, można naprawdę fajne osoby poznać tam.

    Reply
  • 23 grudnia, 2018 at 1:51 pm
   Permalink

   Michał, dziękuję za polecenie mojego bloga 🙂

   Reply
 • 31 maja, 2020 at 7:43 pm
  Permalink

  Mnie blogi bardzo pomogły. Dziękuję też za namiary, które tutaj znalazłam. Sama póki co czytałam tylko http://tlumaczenia-vestigo.pl/, ponieważ to idealny blog dla mojejprofesji. Jako tłumaczka szukałam takich portali, ponieważ lubię być na bieżąco ze wszystkimi informacjami z branży, a przy tym mogę szlifować swój warsztat językowy. 😉

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.