Jak się uczyć języka z blogami językowymi i przez skype? Część 3 – blogi o języku francuskim

Część 3 – Blogi o języku francuskim

Nie zaprzeczam – ta część jest mi najbliższa, ponieważ jestem częstym gościem na blogach o języku francuskim. Jak pewnie się domyślacie, staram się intensywnie uczyć francuskiego, tak więc blogi o tym języku przeglądam regularnie. W tej dziedzinie jestem specjalistą!

Jeśli nie czytałeś jeszcze wpisu z poradami, w jaki sposób możesz używać blogów językowych do nauki języka i czego się wystrzegać, to zajrzyj TU. Oto moi faworyci:

BLOG O FRANCJI, FRANCUZACH I JĘZYKU FRANCUSKIM

http://francuski-przez-skype.blogspot.ch/

Ogólny opis: Blog istnieje od 2011 roku. Klasyka gatunku, „Casablanca” blogów o języku francuskim. Jeśli uczysz się francuskiego, a nie zajrzałeś jeszcze na tego bloga, to błąd, błąd, wielbłąd. Kopalnia wiedzy o języku, zagadnienia gramatyczne, tradycje i zwyczaje Francuzów podlane kulturalno – filmowym sosikiem. Co lepsza – autorka mieszka we Francji, dzięki temu macie możliwość zapoznania się z najnowszym słownictwem francuskiej ulicy. Autorka prowadzi również bloga „pomocniczego” z materiałami z języka francuskiego, z których korzysta na lekcjach: http://www.francuski-w-praktyce.blogspot.fr/

Jak się odnaleźć na blogu?

Autorka oferuje dwa nietypowe, bardzo sprytne ułatwienia wyszukiwania tematów na blogu – obydwa znajdują się na pasku głównym:

– Spis treści, czyli najciekawsze wpisy posegregowane według najważniejszych kategorii;

– Pomoc, czyli jak śledzić wpisy i komentarze, jak korzystać z wyszukiwarki itd.

Artykuły pogrupowane są tematycznie, a główne kategorie oczywiście znajdują się na pasku głównym. Oprócz tego możecie przewinąć stronę główną nieco w dół. Po chwili z prawej strony ujrzysz wyszukiwarkę zagadnień z lupką, archiwum i szczegółowe kategorie artykułów.

Cykle tematyczne:

– Słówka z bloga, czyli alfabetyczne zestawienia najciekawszych słówek, które pojawiły się na blogu w danym miesiącu. Pliki w formacie Word można konsultować online lub ściągnąć na komputer, a następnie wydrukować (kategoria Słówka z bloga na pasku głównym);

– Niedzielny przegląd blogów (na Facebooku), czyli linki do ciekawych artykułów i blogów.

To są dwa cykle tematyczne, które pojawiają się regularnie. Oprócz tego mamy tutaj prawdziwe bogactwo ciekawych kategorii, których wymienienie zajęłoby nam dość dużo miejsca. Mogę wymienić na przykład super-cykle moim skromnym zdaniem: „Oczytać się z francuskim”, czyli teksty po francusku z pomocniczym słowniczkiem i „Osłuchać się z francuskim” prezentujący materiały w języku francuskim do posłuchania / obejrzenia.

Autorka bloga: Justyna Hołosyniuk, absolwentka romanistyki, nauczycielka języka francuskiego z ciągutkami do tłumaczeń. Zamieszkała we Francji.

Lekcje przez skype: TAK, szczegółowy opis kompetencji, sposobu prowadzenia zajęć oraz narzędzi w zakładce Lekcje przez Skype : http://francuski-przez-skype.blogspot.fr/p/blog-page_1.html

FRANÇAIS MON AMOUR

http://francais-mon-amour.blogspot.ch/

Ogólny opis: Bardzo ciekawy blog, każdy artykuł dotyczący zagadnienia związanego z językiem francuskim jest przedstawiony bardzo kompleksowo i prosto. Widać na pierwszy rzut oka, że Ula – autorka bloga jest nauczycielką z zawodu! Na końcu artykułów znajdują się linki do ćwiczeń danego zagadnienia, co jest kolejną marchewką. Kijaszek to dla niektórych pewnie to, że część artykułów jest w języku francuskim, ale napisane są bardzo przystępnie, z wyjaśnieniami, także trudno się zagubić! A tak w ogóle to większość artykułów jest po polsku, żeby nie było.

Jak się odnaleźć na blogu? Na pierwszy rzut oka trochę trudno się odnaleźć, ponieważ nie mamy lupki z wyszukiwarką, ani kategorii. Ale mamy za to chmurkę tagów, która znajduje się w stopce strony! Natomiast, gdy już się na blogu Français mon amour zadomowimy, to wszystko okaże się łatwe. Wyszukiwać interesujące nas tematy możemy przez archiwum, które się znajduje po lewej stronie, a gdy już znajdziemy interesujący nas wpis, pod spodem pokażą nam się inne przydatne sugestie wpisów na podobne tematy.

Cykle tematyczne:

– Poniedziałek to idealny dzień na gramatykę w teorii i ćwiczeniach.

– Wtorkowe linkowanie – wtedy to otrzymacie zestaw ciekawych linków związanych z językiem francuskim lub kulturą Francji.

– Czwartkowe idiomy.

– Piątek to dzień, gdzie autorka wprowadza nowe słówka i zwroty.

– Niedziela, jakbyście nie wiedzieli jest kulturalna, ponieważ to wtedy właśnie pojawiają się na blogu recenzje książek i filmów.

Autorka bloga: Ula, nauczycielka języka francuskiego w państwowym gimnazjum, absolwentka romanistyki.

Lekcje przez skype: TAK, informacje, cennik i warunki współpracy: urszula.zarzycka@op.pl lub poprzez formularz kontaktowy.

UZALEŻNIENIE OD FRANCUSZCZYZNY

http://aulnay-aulnay.blogspot.ch/

Ogólny opis: A teraz całkiem z innej beczki, jak u Monty Pythona. Chlubny wyjątek od moich założonych w tym cyklu reguł. Bo Aulnay – co dziwne dla mnie, znającej dość dobrze jej bloga – to nie żadna profesjonalna nauczycielka, native speaker, ani tłumaczka. Aulnay się tego języka ciągle uczy. Ale nigdy nie prowadzi swoich czytelników za rączkę w maliny, co się czasami niestety zdarza samoukom! Chcecie się uczyć języka wspólnie? Do dzieła! Autorka testuje na własnej skórze metody nauki języka, podręczniki, materiały, nagrania. To daje nam świeże spojrzenie na naukę języka – nie od strony nauczyciela, ale ucznia.

Jak się odnaleźć na blogu? Można posiłkować się tagami, które są dodawane do każdej notki i odsyłają do mniej lub bardziej niezwiązanych z tagiem wpisów. Chmurka tagów znajduje się również w stopce strony głównej. Wpisy nie pojawiają się zbyt często (średnio raz, dwa razy w miesiącu), więc przejrzenie archiwum (które się znajduje w panelu po prawej sronie) i rozeznanie się w ich tematyce nie zajmie zbyt wiele czasu.

Cykle tematyczne: Nie ma czegoś takiego, jak regularne cykle tematyczne.

Wiele rzeczy pojawia się jednak cyklicznie:

– recenzje podręczników i materiałów do nauki;

– piosenki francuskie (poddawane wnikliwej analizie);

– seria o tzw. „fałszywych przyjaciołach” polsko-francuskich;

– ciekawostki językowe;

– co czytać po francusku – czyli francuskie książki, materiały do nauki, gazety, komiksy, które poleca autorka.

Autorka bloga: Aulnay, jak sama nazwa wskazuje uzależniona od francuszczyzny, za późno odkryła że języki obce to jej pasja i pracuje w innej branży, gdzie na szczęście francuski też się może czasem przydać

Lekcje przez skype: NIE

8 komentarzy o “Jak się uczyć języka z blogami językowymi i przez skype? Część 3 – blogi o języku francuskim

 • 11 lutego, 2015 at 8:29 pm
  Permalink

  „Casablanca” blogów o języku francuskim, hihihi 🙂 Doskonałe określenie dla bloga Justyny! 🙂

  Reply
  • 11 lutego, 2015 at 8:32 pm
   Permalink

   Chciałam najpierw pojechać „Śniadaniem u Tiffaniego”, ale „Casablanca” to taki ładny tytuł 😀

   Reply
  • 25 lutego, 2015 at 6:19 pm
   Permalink

   Nie znam, zajrzę!

   Reply
   • 19 marca, 2015 at 2:29 pm
    Permalink

    śledzę od dawna te stronę, kiedyś był to tylko blog autorki, a teraz się nardziej sprofesjonalizował. ciekawe materiały.

    Reply
 • 25 października, 2018 at 10:51 am
  Permalink

  Blogi, które wymieniłaś są bardzo ciekawe i zróżnicowane można się wielu rzeczy nauczyć 🙂 Mnie jednak nauka w domu nie wychodziła. Próbowałam przez 3 miesiące ale moja wiedza była znikoma. Koleżanka zapisała się ze mną na zajęcia do szkoły językowej https://lincoln.edu.pl/warszawa/jezyk-francuski/, w której od praktycznie zera nauczyłam się wszystkiego co chciałam. Dziś po dwóch semestrach mogę powiedzieć, że jeśli chcemy nauczyć się profesjonalnie to jednak nauka z internetu nie wystarczy. Musimy rozmawiać z kims by uczyć się dykcji poprawnej. Ja dzisiaj tylko hobbystycznie przeglądam blogi czy oglądam wywiady po francusku. Szlifuję dzięki temu wiedzę, którą pojęłam.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.