Gdzie w Szwajcarii mieszka Święty Mikołaj?

Szwajcarski Święty Mikołaj, Piękne Panie i Grzeczni Panowie, mieszka w Chiasso we włoskojęzycznej części Szwajcarii! To tam trafiają wszystkie piękne, dziecięce, szwajcarskie listy zaadresowane do Père Noel, Pôle Nord, Santa Claus in Cloudland, Liebes Christkind im Himmel, czy Gesu Bambino, Paradiso. I nieważne, czy mają znaczek, czy nie…

Specjalna 5-osobowa załoga szwajcarskiej poczty w Chiasso odpowiada w imieniu Świętego Mikołaja na każdy list w jednym z języków narodowych Szwajcarii, a także w języku angielskim dołączając do listu piękną wigilijną opowieść i jakąś niewielką zabawkę, ornament świąteczny, czy puzzle.

Szwajcarska poczta przyznaje, że w roku 2012 otrzymała około 17 tysięcy listów, głównie z francusko- i włoskojęzycznej części Szwajcarii. Pisanie listów do Mikołaja jest widocznie mniej popularne po niemieckiej stronie Roestigraben. Każdy list z adresem zwrotnym otrzymuje odpowiedź (według statystyk 96% wysłanych listów do Mikołaja), a listami bez adresu zwrotnego zajmuje się specjalna komórka poczty, która próbuje wyśledzić nadawcę. A wszystko to po to, żeby nie zawieść szkrabów!

Szwajcarscy pocztowi pomocnicy Mikołaja przyznają, że ich praca dostarcza im wielu wzruszeń, szczególnie gdy dziecięce listy zawierają rysunki, zdjęcia i prezenty dla Świętego Mikołaja w swojej osobie (tak ! tak się zdarza !). Doskonale radzą sobie z dziećmi, które często przedstawiają bardzo konkretną i kosztowną listę oczekiwanych prezentów (iPhone szósteczka i najnowsze Playstation !) przypominając im o prawdziwym sensie świąt, dawania i otrzymywania. Najgorzej tylko (a zdarza się !), jeśli dzieci piszą, że nie chcą prezentu, ale za to bardzo proszą, żeby Christkind im Himmel sprawił, żeby tata przestał krzyczeć na mamę, albo żeby mały braciszek, który umarł, do nich wrócił….

Artykuł na stronie szwajcarskiej poczty:

https://www.swisspost.ch/post-startseite/post-geschaeftskunden/post-archive/2013/post-mm13-christkind-2013/post-gk-news.htm

5 komentarzy o “Gdzie w Szwajcarii mieszka Święty Mikołaj?

 • 11 grudnia, 2014 at 1:33 pm
  Permalink

  Coś wspaniałego! Nie wiedziałam, że gdziekolwiek Mikołaj odpisuje na te listy 🙂 Czy masz jakieś oficjalne dane co do tego w jakim wieku dzieci przestają pisać? (z ciekawości).

  Reply
  • 11 grudnia, 2014 at 1:41 pm
   Permalink

   W artykule znalazłam, że piszą najczęściej dzieci pomiędzy 5 a 10 rokiem życia. Najstarsze, jakie pisało miało 13 lat, ale myślę, że to mały cwaniaczek chciał wycyganić jakąś zabawkę, bo jak widzę, jak bardzo są tu dzieci rozwinięte, to nie wierzę, że chłopak mógł nadal wierzyć w Mikołaja…

   Reply
 • 12 grudnia, 2014 at 7:35 am
  Permalink

  Chyba chodzi ci o Chiasso. Mieszkam w Chiasso i nigdy nie slyszalam o tym ze tu mieszka sw. Mikolaj, musze sie popytac:)

  Reply
  • 12 grudnia, 2014 at 8:48 am
   Permalink

   Oczywiście, że Chiasso 🙂 Jak ja uwielbiam swoje własne literówki…:/
   Mikołaj siedzi w Rovaniemi, lepiej wypatruj elfy!

   Reply
 • 24 listopada, 2023 at 3:38 pm
  Permalink

  Gdzie jest adres aby dziecko mogli wysłać list ?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.