Wspieraj kulturę razem z Migrosem

Tak, tak, nie było mnie tu długo! Premiera ostatniej części serii fantasy „Mistrz Gry” i praca zajęły mnie tak bardzo, że starczyło mi czasu tylko na regularne karmienie mediów społecznościowych. Dziś też nie mogę ogłosić powrotu. Oddaję blog w dłonie Marzeny Mikosz – pani od kultury w Szwajcarii! Marzena opowie Wam o wspaniałej inicjatywie Migrosa wsparcia stowarzyszeń kulturalnych.

Artykuł gościnny, autorka: Marzena Mikosz

#Supportculture

Od początku lutego do końca kwietnia za każde 20 CHF wydane w sklepie Migros otrzymuje się bon, którym można wesprzeć jedno ze szwajcarskich stowarzyszeń działających w obszarze kultury. Pula do podziału wynosi 6,000,000 CHF, a zarejestrowane w programie organizacje mają gwarancję otrzymania min. 100,- CHF na swoją działalność.

Ale zacznijmy od organizatora. Migros to jeden z dwóch najważniejszych graczy na szwajcarskim rynku sprzedaży detalicznej. Ich działalność obejmuje supermarkety, sklepy ogrodnicze i budowlane, salony z wyposażeniem wnętrz, stacje benzynowe, itd. Pomimo tak rozbudowanej sieci sprzedaży nie jest to korporacja, tylko spółdzielnia, której celem jest dostarczanie swoim udziałowcom i lokalnej społeczności dóbr i usług, również kulturalnych, co najmniej dobrej jakości, wsparcie gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju swoich członków, w tym reprezentowanie ich przed władzami na różnych poziomach regionalnych oraz przeznaczanie zysku na realizację tych właśnie celów. Jednym z obszarów zaangażowania jest kultura, od wsparcia dla młodych artystów, po finansowanie muzeów czy ważnych wydarzeń kulturalnych.

Źródło: wikimedia commons

W 2020 roku, kiedy pandemia ograniczyła wszelką działalność społeczną, Migros postanowił wesprzeć lokalne stowarzyszenia sportowe. Szwajcarskie Verein (stowarzyszenie), jest podstawą życia społecznego Helwetów. Mogą je założyć już trzy osoby, które mają wspólny cel. Może być to gra na rogu alpejskim, robótki ręczne, szachy, opera, piłka nożna… Rozprzestrzeniający się Covid bardzo ograniczył lub całkowicie wstrzymał działalność tych organizacji, dlatego też pomysł Migrosa spotkał się z bardzo przychylnym odzewem i spółdzielców, i klientów. Robiąc codzienne zakupy dba się o własną organizację lub stowarzyszenie, w którym są nasze dzieci, sąsiedzi, znajomi. Jeszcze jedna i bardzo atrakcyjna forma dbania o „własne podwórko”. Po dwóch edycjach sportowych przyszedł czas na kulturę.

W projekcie „Support Culture” mogą się zarejestrować szwajcarskie stowarzyszenia działające w obszarze kultury z wyjątkiem organizacji zrzeszających profesjonalistów i prowadzących działalność gospodarczą. Te mogą się ubiegać o dofinansowanie w stałym programie, Migros Kulturprozent. Budżet programu wynosi 6,000,000,- CHF, zostanie on podzielony zgodnie z życzeniem klientów sieci, gdyż to oni decydują komu i ile bonów ofiarować. Każde wydane 20,- franków, to jeden bon, który należy zeskanować i przypisać do jednej z organizacji, którą się wspiera i która została poprawnie zweryfikowana przez organizatorów. Pełna lista zarejestrowanych stowarzyszeń dostępna jest na TEJ stronie (wciąż możliwa jest rejestracja spóźnialskich). Po zakończeniu programu, czyli po 24 kwietnia br., pula zostanie podzielona procentowo według ilości otrzymanych bonów. Każde stowarzyszenie w momencie rejestracji otrzymuje minimalną dotację w wysokości 100,- CHF. W przypadku jej przekroczenia przy ostatecznym podziale suma ostateczna zostanie pomniejszona o tę kwotę. Pierwsi mają dodatkowe szanse na powiększenie swoich budżetów. Organizacje zarejestrowane przed 31.12.2022 rokiem biorą udział w losowaniu bonusowych dotacji w wysokości: 5000,-/ 1000,- lub 500,- CHF; zarejestrowane przed 31.01.2023 r. odpowiednio: 1000,-/ 500,- / 300,- CHF.

Ale… jest jeszcze coś. Poza bonami można wesprzeć stowarzyszenie dowolną kwotą. Support Culture to też platforma crowdfundingowa, przy czym koszty administracyjne, jak np. opłaty bankowe, w całości pokrywa Migros.

Jest również nagroda dla darczyńców, wszyscy nieanonimowi ofiarodawcy biorą udział w losowaniu 1000 kart upominkowych, o wartości 100,- CHF każda. Do wydania oczywiście w Migrosie.

Na co można przeznaczyć zebrane środki? To zależy już tylko od działalności stowarzyszenia. Chór Audite Nova, w którym śpiewam i do którego wsparcia zachęcam, zbiera na wózki do łatwiejszego magazynowania i transportu podestów scenicznych, z których korzystają również inne zaprzyjaźnione z nami chóry i organizatorzy wydarzeń kulturalnych w kantonie.

Na dziś zarejestrowanych jest kilka tysięcy stowarzyszeń z całej Szwajcarii. Bony można zbierać do 17 kwietnia, a wykorzystać jeszcze przez tydzień po tej dacie.

Kiedy więc stoicie przy kasie, to weźcie oferowany bon i przekażcie go na wsparcie lokalnej kultury. Cały koszt to tylko minuta Waszego czasu poświęcona na znalezienie stowarzyszenia i skan kodu QR.

7 komentarzy o “Wspieraj kulturę razem z Migrosem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.