Wieści z Zurychu, czyli Dada Rzyje!

Powroty do domu są najlepsze wtedy, gdy przed drzwiami czeka na nas artystycznie zakręcona paczka z wyjątkowo abstrakcyjną zawartością. Wyciągam, a tam cudowne grafiki, płyty, książki. Przyznaję, że jeszcze się nie wczytałam – jestem na etapie obwąchiwania zdobyczy! 

A co co w zasadzie chodzi? Mniej więcej w październiku odezwał się do mnie Jacek Katos z nieznającą odmowy propozycją podprowadzenia mojego dadaistycznie przewrotnego wierszyka, który opublikowałam TU. Tak mnie ujął swoim „jak się nie zgodzisz, to i tak to opublikuję, haha”, że nie byłam w stanie odmówić. Okazja była niemała: jubileusz jego debiutu poetyckiego. Moje dzieło miało się ukazać w wyjątkowo limitowanym art zinie „Dada Rzyje”.

Autor na dokładkę dorzucił, że mogłabym skrobnąć jakiś zgrabny kawałeczek z perspektywy szwajcarskiego korespondenta opisującego jubileusz stulecia powstania ruchu DADA w Zurychu. Tak też zrobiłam!

Czy macie ochotę dowiedzieć się, co ma wspólnego Szwajcar z wioski z dadaistyczną anty-sztuką?

Co ciekawe, jednym z elementów dadaistycznego zestawu artystycznego, który otrzymałam było mydełko z niespodzianką wykonane przez Ulę Suder. Strzeżcie się, moi niegrzeczni goście, czym myjecie łapki!

5 komentarzy o “Wieści z Zurychu, czyli Dada Rzyje!

 • 14 stycznia, 2018 at 11:30 am
  Permalink

  Mydełko z niespodzianką 🙂

  Kiedy książka? Chętnie bym poczytała jakąś powieść spod Twoich palców 😉

  Reply
 • 16 stycznia, 2018 at 11:23 am
  Permalink

  HA! A już się bałem, że nie wkręciłaś się w mydło ze śrubkami i para literackie objawienia w niskonakładowych unikatach post dadaistycznych pośmiertnej prezentacji czegoś co już nie ma 😉 Dooobrzeeee… Chłooooń… chłoń…. jeszcze troszkę… i nie będzie odwrotu. Zostaniesz dozgonnie naznaczone przez DADA RZYJE 😉

  Reply
 • 16 stycznia, 2018 at 11:33 am
  Permalink

  Dodajmy jeszcze, że autorką tych zakręconych, jubileuszowych mydeł dadaistycznych (nota bene lepszych od Fontanny Duchampa – była bezpieczna, nawet pod prąd ją nie podpiął 😉 ) jest Urszula Suder do której jeszcze będziemy wracać na profilu „Partes Corporis, Animae Fragmenta …” na FB. I najważniejsze: „Wieści z Zurychu” stały się bardzo ważnym spoiwem scenariusza happeningu Edwarda Gramonta i „Terminus A Quo” upamiętniającego 101-ą rocznicę powstania DADA, a który odbył się 14 grudnia 2017 r. na wieczorze promującym projekt „Partes Corporis …”. Oczywiście będzie okazja jeszcze mówić o tym szerzej…

  Reply
 • 28 stycznia, 2018 at 2:22 pm
  Permalink

  asz gRzech nie sko- ment- ować !!!

  Mogę powiedzieć, że (tu zrezygnuję z nieudolnej próby naśladowania DADA) polizałam cukierek przez papierek.
  Mogłam jedynie tęsknym okiem spoglądać na imprezy w Cabaret Voltaire, bo ze względu na prestiż (nagle odkryto Dada dla elit) imprezy przeznaczone były niestety dla PAŃ i PANÓW darczyńców i takich tam co bywają bo wypada. Nie powiem, była też grupa szczęściarzy, którym udało się kupić wejściówki. Udało mi się załapać raz na poranne „Oficjum” i na ciekawy spacer po mieście. Była też wystawa, a później kolejna ale poświęcona Francisowi Picabii, który jako „wędrowiec po stylach” zawitał do krainy nowojorskiego Dadaizmu.
  DADA to szwajcarski stan umysłu? Hęęę … to tak jak ze szwajcarską spontanicznością.
  Bardziej podoba mi się zamieszanie, jakiego dokonali „niemieccy uchodźcy” (bardzo pojemne określenie na przedstawicieli istniejących i nieistniejących państw), a namieszali sporo i dlatego niech Rzyje DADA!

  A mydełko?
  Asz się chce zaśpiewać:
  Siabada, siabada ty i ja
  mydełko da-da!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.