Jak to zrobić w Szwajcarii cz. 1… jak kupić bilet na środki komunikacji publicznej

Tym niby trywialnym, ale bardzo poszukiwanym tematem (według statystyk Google Analytics) chciałabym rozpocząć super praktyczny cykl na moim blogu. Bez żadnych analogii, odniesień i upiększeń, krok po kroku, bo przecież kto pyta, nie błądzi, a wiadomo, że szczególnie Ci, którzy emigracji lub wycieczki do Szwajcarii się nieco obawiają, wolą sobie najpierw poczytać nawet o najgłupszych i najbardziej oczywistych dla emigranckich weteranów szczegółach.

Wiele osób pyta wujka googla o to, jak kupić bilet na komunikację publiczną w Szwajcarii. Ogólnie o transporcie publicznym pisałam TU.

Streszczę jednak kilka bardzo istotnych punktów: koleje szwajcarskie CFF/SBB współpracują z lokalnym transportem publicznym autobusowo-szynowym, także bilet kupujemy JEDEN bez względu na to, czym jedziemy i ile mamy przesiadek.

Cała Szwajcaria podzielona jest na strefy, więc bilet kupujemy od strefy x do strefy z. Czyli jeśli wysiadamy z pociągu i chcemy z dworca głównego podjechać kilka przystanków, robimy to za darmo w cenie biletu kolejowego zakładając, że nasz przystanek docelowy znajduje się w tej samej strefie. Mapka stref wyrysowana jest na każdym przystanku autobusowym oraz na stronce internetowej każdej lokalnej firmy komunikacji publicznej.

Szwajcarska komunikacja publiczna oparta jest o zasadę częstych przesiadek, żeby zapewnić maksymalnie szybkie i częste połączenia. Możecie się frustrować, że żeby dojechać z punktu a do punktu b musicie się przesiadać 3 razy, ale dzięki temu połączenia macie co 10 minut. Jeśli istniałyby autobusy na bardzo długich odcinkach pokrywające się nawzajem, wtedy z oczywistych względów (korki i mniej pasażerów) autobusy kursowałyby o wiele rzadziej. Podobny system próbują wprowadzić w Polsce ku wielkiemu oburzeniu podróżnych, którzy nie chcą się przesiadać.

Jak kupić bilet na pociąg + autobus? (zakładając, że jest to bilet pojedynczy)

Biletów nie kupuje się w pociągach u konduktorów. Tylko w niektórych pociągach międzynarodowych lub dalekobieżnych da się zrobić taki manewr, ale nie polecam sprawdzać samemu w których. Może to nas słono kosztować.

1)   W okienku na dworcu – bardzo gorąco nie polecam. Do każdego okienka stoi solidna kolejka osób, które chcą wyrobić/przedłużyć swój abonament, dlatego nie idzie to szybko bynajmniej.

2)   W automacie na bilety – to szybka i skuteczna metoda. Masz do wyboru kilka języków, wybierz ten którym się posługujesz najlepiej i do dzieła! Musisz wpisać przystanek końcowy, do którego przybywasz, może być to przystanek autobusowy, gdzie nie dociera pociąg! Płacić można frankami, euro i kartą bankową.

3)   Przez internet. Wejdź na stronę:

http://www.sbb.ch/home.html

Na górze po prawej stronie możesz sobie zmienić język. Wpisz przystanek początkowy i końcowy i godzinę dotarcia lub przyjazdu i wyszukaj połączenie, które Cię interesuje. Wyszukiwarka SBB/CFF znajdzie nam wszelkie istniejące połączenia, kompletny czas przejazdu, przesiadki, przystanki na trasie, następnie klikamy „Kup” (Fare/Buy, Price/Kauf, Prix/Achat). Cena, jaka nam się pokazuje to cena przy posiadaniu abonamentu ½, w przypadku biletu normalnego trzeba liczyć dwa razy tyle. Następnie musimy się zarejestrować w sklepie SBB/CFF, wpisać swoje dane, zapłacić kartą kredytową i Voilà! Bilet w formie PDF otrzymujemy na e-maila. Jeśli mamy taką możliwość, możemy go wydrukować, ale nic się nie stanie, jeśli będziemy go mogli wyświetlić na smartfonie.

4)   Przez aplikację na smartfona

Załaduj aplikację SBB Mobile na swojego smartfona. Zarejestruj się w sklepie SBB przy pomocy aplikacji lub na komputerze przez stronę internetową SBB. Następnie aplikacja Cię poprowadzi przez proces kupna biletu – to nie jest trudne.

Jak kupić bilet na autobus/tramwaj/metro?

Przyda się mały wstęp: nie ma tutaj kiosków/punktów z biletami. Bilet jest drukowany przez specjalne maszyny lub w formie elektronicznej. Nie ma czegoś takiego jak bilety jednorazowe – bilet jest na określony czas i w jego ramach możemy sobie jeździć w określonych zonach do woli!

1)   W automacie na bilety – najlepsza metoda. Wybierasz przystanek lub zonę docelową i jakie masz zniżki w kilkadziesiąt sekund trzymasz bilet w ręku. Wady: część automatów jest tylko i wyłącznie na monety, a jak wiadomo nie każdy ma przy sobie tyle bilonu ile trzeba. W mieście niemal każdy przystanek jest wyposażony w automat, ale na wsi niestety nie.

2)   U kierowcy – podajemy przystanek docelowy i czy mamy jakieś zniżki. Kierowcy wydają resztę i nie dąsają się jak w Polsce, ale uwaga: w regulaminie niektórych firm przewozowych stoi, że nie kierowcy nie mają obowiązku wydawania reszty z dużych nominałów.

3)   SMSem – wiele lokalnych firm przewozowych wprowadziło możliwość kupna biletu jednorazowego (lub nawet całodobowego) przez smsa. Nie wiem jednak, czy wszędzie istnieje taka możliwość, także po informacje na ten temat odsyłam na strony internetowe lokalnych firm przewozowych. Dalsza sprawa: niektóre firmy posiadają swoje aplikacje na smartfona, gdzie również w łatwy sposób można kupić bilet.

Zapomniałam o jakimś sposobie? Co powiedzą sezonowani emigranci „nowym na mieście” lub turystom?

16 komentarzy o “Jak to zrobić w Szwajcarii cz. 1… jak kupić bilet na środki komunikacji publicznej

 • 19 kwietnia, 2015 at 2:05 pm
  Permalink

  Czy dworcowy automat na bilety akceptuje polskie karty płatnicze? Moją np automat w Szwecji zdecydowanie odrzucił, przy czym w innych krajach płacę nią bez problemu. No i czy na dworcu też trzeba mieć świnkę skarbonkę z monetami, czy banknoty też są akceptowane.

  Reply
  • 20 kwietnia, 2015 at 12:04 am
   Permalink

   Ja z moją kartą z AliorSync (teraz T-Mobile cośtam) bez problemu wypłacałam szwajcarskie franki i korzystałam ze swojej karty 🙂

   Reply
  • 20 kwietnia, 2015 at 3:03 am
   Permalink

   Ja nigdy nie miałam problemu z polskimi kartami płatniczymi. Na dworcach można płacić wszystkim, nawet w euro 😉

   Reply
   • 20 kwietnia, 2015 at 9:11 am
    Permalink

    Nie wszystkie karty są akceptowane w każdym automacie. AMEX czasem dziala, czasem nie. Jeśli masz problem że swoją karta w jednym automacie sprawdź możliwość płatności na jakimś obok. Czasami nie jest to nieobslugiwana karta a uszkodzony czytnik kart.

    Reply
 • 19 kwietnia, 2015 at 6:13 pm
  Permalink

  Jest jeszcze coś takiego, jak Tageskarte (dla tych, którzy tylko co jakiś czas korzystają ze środków transportu w Szwajcarii). Każda gmina ma dla mieszkańców pulę tańszych biletów jednodniowych, na których można jeździć pociągiem/busem/promem. Z tym, że lepiej taki bilet kupić sobie wcześniej, sprawdzając dostępność tu http://www.tageskarte-gemeinde.ch/de-de/ Gdyby się okazało, że na dany dzień nie ma już biletów, można poprosić zaprzyjaźnioną osobę z innej gminy, żeby nam taki bilet kupiła 🙂 Dodam, że bynajmniej nie zdarzyło mi się, żeby konduktor sprawdzał moje miejsce zamieszkania 🙂 Być może, że przy zakupie trzeba okazać jakiś dowód zameldowania, nie wiem, nigdy osobiście nie kupowałam.

  Reply
 • 20 kwietnia, 2015 at 7:59 am
  Permalink

  Ja przez posta, tego ogólnego komunikacji, trafiłam do Ciebie 🙂
  Brakuje mi tutaj jednej informacji. Otóż na dworcu kolejowym stoi kasownik. Kupując bilet, on nie jest na konkretną godzinę, on jest strefowy i nim wsiądziemy do pociągu, trzeba go skasować.

  Reply
  • 22 kwietnia, 2015 at 9:30 am
   Permalink

   Bilet kupiony w automacie jest skasowany (ważny od „teraz”, na bilecie powinna być data ważności).
   Można kupić 6 biletów na jednej karcie (z minimalną zniżką) i wtedy się kasuje. Można też wybrać opcje kupienia biletu na później (na pewno działa z automatach SBB, w ZVV chyba się nie da.

   ZVV w ciągu ostatnich lat wymienił wszystkie kasowniki i już nie ma tych beznadziejnych przyjmujących tylko monety – wszędzie da się kartą zapłacić.
   (ZVV zarządza transportem w kantonie Zurych).

   Reply
 • 20 kwietnia, 2015 at 11:28 am
  Permalink

  Super poradnik, mam nadzieję że będziesz więcej wrzucał takiego typu. Dzięki nim do ludzi dociera, że praca za granicą to nic strasznego, a życie i praca w Szwajcarii na dobrą sprawę nie różni się poza wypłatą tak wiele od życia przy Wiśle i Warcie.

  Reply
 • 2 czerwca, 2019 at 9:53 am
  Permalink

  Dodam of siebie ważne info, jako że nigdzie tego nie znalazłem a podpowiedzieli mi tubylcy. 1. Zaraz po wyładowaniu w Genewie możemy pobrać DARMOWY bilet na 90min, który pozwoli nam dojechać do hotelu. 2. Każdy hotel w Genewie (jak poprosimy) wyda nam kartę uprawniająca do darmowego korzystania z komunikacji publicznej do ostatniego dnia pobytu.

  Reply
 • 9 sierpnia, 2019 at 6:21 pm
  Permalink

  czy jak mamy kupiony bilet kolejowy z Bazylei do Lucerny i z powrotem ,to możemy na dworzec i z dworca dojechać tramwajem bez kupowania dodatkowego biletu jeśli mieścimy sie w jednej strefie. Czy jak przylatujemy do Bazylei to tez możemy korzystać z 90 min na darmowa komunikacje? Noclegi ma po stronie Francuskiej ST -Louis. Lecimy na mistrzostwa świata w parabadmintonie jako kibice.Do Bazylei będziemy jeździć w czwartek(przylot) i sobotę niedzielę.Jeśli można to prosze o doradzenie w sprawi biletów na komunikację miejską.Dziękuje i pozdrawiam

  Reply
 • 30 października, 2021 at 4:39 pm
  Permalink

  A jak to jest z biletem miesięcznym?

  Reply
  • 4 listopada, 2021 at 9:53 am
   Permalink

   Trzeba się udać samemu do odpowiedniego okienka ze swoim zdjęciem i najpierw wyrobić specjalną kartę.

   Reply
 • 27 stycznia, 2023 at 7:09 pm
  Permalink

  Czy może mi ktoś podpowiedzieć jak wygląda sprawa podróżowania z dziećmi ( 14 lat )w pociągach.
  Czy w Szwajcarii dzieci z Polski mają zniżki i na jakiej podstawie.

  Reply
 • 25 sierpnia, 2023 at 11:59 pm
  Permalink

  Czy ktoś może mi odpowiedzieć? Gdzie i za ile mogę kupić miesięczna kartę na komunikację miejską w Lozannie . Córka ma 16 lat – w jaki sposób może uzyskać zniżki- zwykła legitymacja szkolna ? Dowod osobisty ?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.