Vendange! Vendange!

Vendange! Winobranie! To będzie dooobry rocznik, szczególnie z Vaud z moich okolic. Wyszabrowane winogrona były przepyszne, a i znawcy ponoć już ocenili rocznik 2013 na wyjątkowo udany. Niestety, z tego co się mówi, wino będzie drogie, bo majowe burze zniszczyły w niektórych regionach winorośla aż w 80%. Nie udało się uchronić delikatnych winorośli nawet strzelając do chmur.

Tak, tak, strzelając do chmur – dobrze przeczytaliście. Wino w Szwajcarii traktowane jest śmiertelnie poważnie i gdy tylko na horyzoncie pojawi się jakaś groźnie wyglądająca chmurka, wojsko strzela ze specjalnych armatek, żeby nie dopuścić do powstania gradu, który może zniszczyć uprawy. Na miesiąc przed zbiorem winogron niektórzy rolnicy również chronią owoce owiązując je siatką, albo ustawiają specjalne działka hukowe, które wydają trzykrotny bardzo potężny sygnał dźwiękowy co kilkanaście minut. Dlatego wczesną jesienią w regionie winorośli można się poczuć naprawdę jak w strefie działań wojskowych. Buch – z lewej, buch – z prawej, buch buch buch – z przodu. Nawet najbardziej francuskie ze szwajcarskich piesków już po dwóch dniach strzelania nie przerywają chrapania.

Winobranie to prawdziwe święto. Pracuje cała gromada ludzi, gospodyni gotuje dla wszystkich, wino leje się strumieniami, polscy pracownicy sezonowi zakasują rękawy i żyją później z zapłaty przez długie zimowe miesiące! Oczywiście większość pracuje na czarno, nie ma co nawet wspominać.

Dlatego ostatnio pojawił się skecz w szwajcarskim radio Couleur3 na temat polskich nielegalnych pracowników zbierających winogrona. W skeczu bierze udział dwóch komików – Vincent 1 & Vincent 2. Jeden z nich tradycyjnie jak co rano prowadzi wywiad, a drugi wciela się w Polaka nielegalusa – Kazimierza Zdanowska z Włocławka. No tak, z tym Kazimierzem Zdanowska to coś im nie wyszło.

Drugi Vincent, a raczej Kazimierz, bardzo usilnie stara się mówić po polsku, ale na przykład ja nie za wiele z tego rozumiem. Bardziej rozumiem pierwszego Vincenta, który tłumaczy wszystko, co mówi Kazik.

I tak, co z wywiadu możemy się dowiedzieć: na przykład, że Kazik zarabia tyle, co w Polsce chirurg – 7 franków na godzinę. Dalej – że w Polsce to starcza na hoho (znaczy się konia i banana…), a w Szwajcarii tylko na czynsz za klitkę w piwnicy i ajfona. Taka prawda, moi drodzy… PS. Ile kosztuje koń?

Oto skecz, mam nadzieję, że Wam uda się zrozumieć nieco więcej. Piękne wąsy, prawda?

Link do filmiku

14 komentarzy o “Vendange! Vendange!

 • 1 listopada, 2013 at 10:58 am
  Permalink

  A ja naiwnie myślałem, że to tylko w Rosji się strzela do chmur.

  Reply
 • 1 listopada, 2013 at 11:08 am
  Permalink

  E, tam, tylko w Rosji. Wszędzie tam gdzie jest coś cennego. W Niemczech też. Fabryka Mercedesa, Porsche czy inne, gdzie lwia część samochodów stoi na parkingu też sobie nie może pozwolić na opady gradu.

  Reply
 • 1 listopada, 2013 at 11:15 am
  Permalink

  Ależ pan z filmiku ma doskonale opanowane „tak” 😀

  Reply
  • 1 listopada, 2013 at 11:29 am
   Permalink

   Tak, monsieur patron!!! 😀

   Reply
  • 1 listopada, 2013 at 12:20 pm
   Permalink

   Nie załapałam się niestety! W naszej zaznajomionej winnicy po czerwcowej burzy wybiło 80% winogron i większość pracowników, która przyjeżdżała co roku została wykolegowana.

   Reply
  • 1 listopada, 2013 at 12:36 pm
   Permalink

   Najlepszy jest ten grobowy ton głosu pana prowadzącego i zawodników. I też coś im nie wyszło z tymi niby polskimi nazwiskami.

   Reply
   • 1 listopada, 2013 at 1:19 pm
    Permalink

    W ogóle ten brak samogłosek to mi się bardziej kojarzy z językiem czeskim niż polskim, ale niech im będzie i tak uwielbiam ich poczucie humoru, choć teraz większość ich skeczy podchodzi pod kategorię „niepoprawne politycznie” 🙂

    Reply
    • 1 listopada, 2013 at 9:45 pm
     Permalink

     Francuzi zwrócili uwagę na nasz brak samogłosek, bo sami mają ich zdecydowany nadmiar!

     Reply
 • 1 listopada, 2013 at 7:45 pm
  Permalink

  Ciekawi mnie od zawsze, jak w uchu obcokrajowca brzmi język polski 😉 Nie zrozumiałam chyba nic poza „tak” i „Włocławek”, ale za to utwierdziłam się w przekonaniu, że francuski mi się nie podoba i chyba nie spodoba 😉

  O strzelaniu do chmur słyszę pierwszy raz! Mnie skojarzyło się od razu jakoś tak utopijnie, a dopiero potem doczytałam, że to naprawdę i że w dość prozaicznym celu.

  Pozdrowienia!

  Reply
  • 1 listopada, 2013 at 9:52 pm
   Permalink

   No właśnie ja też przed usłyszeniem strzałów przed burzą myślałam, że oni takie farmazony opowiadają dla naiwnych turystów, coś tak jak na kursie żeglarskim prośba o przyniesienie wiadra kilwateru. Ale nie, strzelają naprawdę! I nie mam pojęcia, kto to finansuje – państwo, czy prywatni przedsiębiorcy.

   Reply
 • 26 stycznia, 2014 at 9:04 pm
  Permalink

  Strzelaja, zeby odstraszyc ptaki.

  Reply
 • 25 września, 2015 at 4:02 pm
  Permalink

  A ja myślałam, że przyjęłaś zaproszenie od władz i poszłaś na winobranie, a Ty mi tu wodę z mózgu wpisem archiwalnym robisz ! Się rozczarowałam, nie ma co 😛

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.